Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dług publiczny
28.07.2011 13:39

Nie ma problemów z długiem publicznym? Opozycja nie wierzy

- Minister zapowiadał, że chce, by za cztery lata budżet państwa był zrównoważony. Jak to jest możliwe jeżeli w ciągu roku obsługa długu wynosi około 40 mld zł? - pyta PJN.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Do połowy roku zrealizowano już ponad 80 proc. zaplanowanych na ten rok potrzeb pożyczkowych - zapewnił wiceminister finansów Ludwik Kotecki.

O udzielenie informacji na temat aktualnego stanu finansów państwa wnioskował klub parlamentarny PJN. _ - Polskim obywatelom potrzebne są prawda i odpowiedzialność. Prawda o stanie finansów publicznych państwa, zwłaszcza w przededniu zbliżającej się kampanii wyborczej, ale też odpowiedzialne decyzje, które będą mogły naprawić stan finansów państwa _ - mówił przedstawiciel wnioskodawców poseł PJN Tomasz Mirosław Dudziński.

Zarzucił on ministrowi finansów Jackowi Rostowskiemu uprawianie kreatywnej księgowości. _ - Minister Rostowski zapowiadał, że chce, by za cztery lata budżet państwa był zrównoważony. Jak to jest możliwe (...) jeżeli w ciągu roku obsługa długu wynosi około 40 mld zł? _ - pytał poseł.

_ - U ujęciu dolarowym Gierek potrzebował 10 lat, by zadłużyć Polskę na 70 mld dolarów. Rząd premiera Donalda Tuska o większą kwotę zadłużył w ciągu niepełnej jeszcze kadencji. (...) to prosta droga do sytuacji, w jakiej jest teraz Portugalia czy Grecja _ - przestrzegał Dudziński.

Na pytania Dudzińskiego Rostowski odpowiedział pytaniem: _ - Jeżeli sytuacja finansowa państwa polskiego jest tak groźna i tak nieprzejrzysta, jak to sugeruje pan poseł, to dlaczego z całego jego klubu jest on sam na sali? _

O szczegółach dotyczących finansów publicznych mówił natomiast Kotecki. Wskazał, że stan finansów publicznych i wdrożony przez rząd pakiet działań konsolidujących finanse jest najszybszy w całej Unii Europejskiej - z wyjątkiem krajów korzystających z pomocy finansowej Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego.

##Czytaj co Ministerstwo Finansów mówi o potrzebach pożyczkowych państwa

Dodał, że o sukcesie konsolidacji decyduje sposób jej przeprowadzenia, dlatego rząd zdecydował się oprzeć ją na stronie wydatkowej. Wyjaśnił, że jedynie 0,8 pkt proc. PKB, z prognozowanych 5 pkt. proc. PKB, o które ma zmniejszyć się deficyt w tym i przyszłym roku, wynika ze strony dochodowej - ograniczenia ulg czy wzrostu stawek podatkowych.

Poinformował, że w 2011 r. nastąpi przyrost inwestycji publicznych, w tym finansowanych z funduszy unijnych. _ - Pozostaniemy liderem wśród krajów UE biorąc pod uwagę wysokość udziałów wydatkowanych środków na inwestycje do PKB, co wpływa bardzo korzystnie na wzrost gospodarczy _ - powiedział Kotecki.

Wyjaśnił, że MF prognozuje spadek relacji państwowego długu publicznego do PKB, jak też długu sektora instytucji rządowych i samorządowych. Kotecki poinformował, że licząc według metodologii krajowej, relacja państwowego długu publicznego do PKB zmniejszy się w tym roku o około 1 pkt proc. Licząc według metodologii unijnej, w tym roku dług zostanie ustabilizowany, relacja ta zacznie się obniżać w przyszłym roku.

Kotecki powiedział ponadto, że po pierwszym półroczu deficyt budżetu państwa wyniósł niewiele ponad 50 proc. z deficytu zaplanowanego na cały 2011 r., co oznacza, że jest o ponad 16 mld zł mniejszy niż zakłada przygotowany przez MF harmonogram. Zaznaczył, że dochody są wyższe o ponad 17 proc. niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. _ Polskie przedsiębiorstwa mają się dobrze i rzeczywiście rozwijają się w bardzo dobrym tempie _ - tłumaczył.

Wiceminister podkreślił, że zrealizowano już ponad 80 proc. zaplanowanych na ten rok potrzeb pożyczkowych. _ - To pokazuje, jeżeli chodzi o obsługę długu i finansowanie wydatków, że nie będzie w tym roku z tym żadnego problemu (...) Zostało zminimalizowane potencjalne ryzyko problemów ze sfinansowaniem wydatków, mogących wynikać z ryzyka turbulencji na rynkach finansowych, w związku z sytuacją na rynku długu niektórych krajów strefy euro _ - powiedział. Wiceminister dodał, że po pierwszym kwartale 2011 r. samorządy mają nadwyżkę w wysokości 7,7 mld zł, o ponad 1 mld zł wyższą niż w ubiegłym roku.

Odnosząc się do sprawy Funduszu Rezerwy Demograficznej (o którą także pytał Dudziński) Kotecki wyjaśnił, że od 2009 r. do FRD są przekazywane środki z prywatyzacji. Zapewnił, że wykorzystanie przez rząd pieniędzy z FRD (w ubiegłym roku i obecnym) nie narusza _ w żaden sposób składek do FRD _, gdyż środki te pochodzą właśnie z prywatyzacji. - _ Decyzja rządu o wykorzystaniu środków z FRD wynika z przyczyn demograficznych, niedoborów funduszu emerytalnego _ - poinformował Kotecki.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/106/t124010.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/swietnym;pokerzysta;jest;minister;rostowski;ile;wygral,122,0,879994.html) Świetnym pokerzystą jest minister Rostowski. Ile wygrał? Obstawiać tak, jakby się miało karetę, nie mając nic, to wielka sztuka.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t153105.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/ulzymy;kredytobiorcom;nie;podniesiemy;podatkow;-;obiecuje;money;pl;jacek;rostowski,86,0,879958.html) Rostowski w Money.pl: Pomysły PiS grożą bankructwem posiadaczy kredytów Minister finansów ujawnia, jak rząd chce pomóc zadłużonym we frankach szwajcarskich.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/230/t20710.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nawet;10-procentowe;oslabienie;zlotego;nie;zagrozi;polskiemu;dlugowi,222,0,878558.html) Nawet to nie zagrozi polskiemu długowi Nawet 10-proc. osłabienie złotego nie stanowiłoby zagrożenia, że dług publiczny przekroczy 55-proc. próg ostrożnościowy - uważa Ministerstwo Finansów.
Tagi: dług publiczny, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz