Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niebezpieczne odpady. Prokuratura postawi zarzuty za magazynowanie

0
Podziel się:

Śledztwo prokuratura w Gdańsku wszczęła po doniesieniach mediów o odpadach zawierających m.in. niebezpieczny dla zdrowia związek - heksachlorobenzen (HCB).

Niebezpieczne odpady. Prokuratura postawi zarzuty za magazynowanie
(johnnyberg/sxc.hu)

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku zamierza postawić dwóm osobom zarzuty związane z nieodpowiednim magazynowaniem 22 tysięcy ton niebezpiecznych odpadów. Składowała je na położonym nad Zatoką Gdańską terenie gdańska firma Port Service.

Jak poinformowała rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk, Krzysztofowi P. - byłemu szefowi gdańskiej firmy Port Service, ma zostać przedstawiony zarzut z paragrafu 183 kodeksu karnego, który mówi o nieodpowiednim składowaniu różnych substancji i odpadów w sposób zagrażający życiu i zdrowiu ludzi oraz środowisku.

Z kolei Annie G. - zastępcy dyrektora Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, śledczy zamierzają przedstawić zarzut niedopełnienia bądź przekroczenia uprawnień w związku z wydaniem decyzji na składowanie odpadów w firmie Port Service.

- _ Zarzut ten związany jest z wydaniem przez Annę G. zezwolenia, które zwiększyło powierzchnię składowania odpadów _ - wyjaśniła Wawryniuk dodając, że prokuratura złożyła na wydane przez Annę G. zezwolenie zażalenie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Skarga ta nie została jeszcze rozpatrzona.

Za popełnienie czynów zarzucanych Annie G. i Krzysztofowi P. kodeks karny przewiduje kary do pięciu lat więzienia.

Jak wyjaśniła Wawryniuk, niebezpieczne odpady, których dotyczą zarzuty, to pestycydy oraz skażona nimi ziemia. Zostały one sprowadzone w 2011 r. z Ukrainy. Port Service podjął się ich spalenia, a przed wykonaniem tej czynności składował je na terenie położonym nad Zatoką Gdańską, w pobliżu Westerplatte.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/147/m82323.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/odpady;medyczne;-;psl;krytykuje;rzadowy;projekt,54,0,1128758.html) *Jeszcze jeden spór między PO a PSL * Ludowcy są przeciwni alternatywnym metodom utylizacji medycznych odpadów. - _ Jak się je wrzuci do spalarni - bakterii nie będzie _ - argumentują. Śledztwo Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wszczęła z urzędu w maju ub.r. po doniesieniach mediów. Informowały one, że odpady zawierające m.in. niebezpieczny dla zdrowia związek - heksachlorobenzen (HCB), składowano na terenie Port Service w worach, z których część była nieszczelna i wyciekała z nich brunatna ciecz.

Ówczesny prezes zakładu, były wicewojewoda pomorski Krzysztof P., przekonywał w maju 2012 r., że odpady nie stanowią zagrożenia dla środowiska i zdrowia ludzi. Kilka miesięcy później właściciele Port Service odwołali P. z funkcji prezesa.

Jesienią w lokalnych mediach pojawiła się informacja, że zawierające HCB odpady po spaleniu przez Port-Service mogły trafić do żwirowni w Ełganowie. Badania wykonane na zlecenie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku wykazały w próbkach popiołu i żużlu pobranych w Ełganowie obecność HCB oraz - także niebezpiecznej dla zdrowia, atrazyny.

Sprawą składowiska w Ełganowie zajmuje się, w ramach postępowania dotyczącego Port Service, gdańska prokuratura okręgowa.

Jak poinformowała Wawryniuk, w tym samym śledztwie prokuratura bada także sprawę udzielenia spółce Port Service zezwolenia na przywóz do Polski odpadów niebezpiecznych, mimo przepisów zabraniających sprowadzania tego typu substancji. Rzecznik dodała też, że w śledztwie badane jest także unieszkodliwianie odpadów pochodzących z budowy Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowe opłaty za śmieci. Otwarta droga do... Znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach pozwoli gminom na ustalanie sposobu naliczania opłaty za wywóz i utylizację odpadów.
Jak Neapol mogą utonąć w śmieciach Stolica nie jest przygotowana do wprowadzenia od lipca zmian w gospodarowaniu odpadami - alarmują spółdzielcy.
Niemcy będą wywozić odpady radioaktywne Niemiecka organizacja ochrony środowiska DUH (Deutsche Umwelthilfe) ostro skrytykowała planowane zmiany.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)