Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niedługo ogłoszenie na wybór doradcy elektrowni Kozienice

0
Podziel się:

W drugiej połowie kwietnia w prasie powinno ukazać się ogłoszenie w sprawie wyboru doradcy przy prywatyzacji elektrowni Kozienice

bEKNgftx

- poinformowała w poniedziałek PAP Julita Łoniewska z biura prasowego resortu skarbu.

Kozienice są jedną z czterech elektrowni (pozostałe to Stalowa Wola, Ostrołęka i Dolna Odra), których prywatyzacja zostanie przyspieszona i rozpocznie się już w tym roku, a nie jak wcześniej planowało MSP, w 2002.

Na razie niewiadomo, jakie firmy są zainteresowane prywatyzacją jednej z największych polskich elektrowni na węglu kamiennym.

bEKNgftz

Być może akcje spółki nabędzie przyszły inwestor zakładów energetycznych z grupy G-8, obejmującej spółki dystrybucyjne z północnej Polski.

Zgodnie z propozycją rządowego zespołu do spraw prywatyzacji sektora energetycznego inwestorzy, którzy będą chcieli kupić akcje zakładów energetycznych z grupy G-8, będą musieli nabyć akcje co najmniej jednej elektrowni: Kozienice, Ostrołęka, Stalowa Wola lub Dolna Odra.

Na krótkiej liście grupy G-8 znalazły się: Electrabel International Holdings B.V. z Belgii, Endesa SA z Hiszpanii, ESB International Investments Ltd z Irlandii, Iberdrola SA z Hiszpanii i dwa konsorcja. W skład pierwszego wchodzi Elektrim SA, EL-Dystrybucja, Elektrim Volt SA i ZE PAK SA, a w skład drugiego E.ON Energie AG i e.dis Energie Nord AG.

Aby zwiększyć wartość spółki oraz zabezpieczyć kopalni dostawy węgla, spółka stara się o zakup kopalni węgla Bogdanka w Łęcznej koło Lublina. Obecnie elektrownia ma 2,11 proc. akcji w kopalni.

bEKNgftF

W 2000 roku Elektrownia Kozienice osiągnęła zysk netto w wysokości 23 mln zł. Rocznie elektrownia wytwarza 8 mln megawatogodzin mocy. Stanowi to ponad 7 proc produkcji w krajowym systemie energetycznym. Przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 2.700 pracowników.

Elektrownia Kozienice SA w Świerżach Górnych jest największą w Polsce parową, kondensacyjną elektrownią blokową, w której podstawowym paliwem jest węgiel kamienny.

Projektowa moc elektryczna zainstalowana w elektrowni wynosi 2600 MW, na którą składa się 8 bloków po 200 MW i 2 bloki po 500 MW. Po zakończeniu modernizacji w 2003 roku łączna moc elektrowni wyniesie 2870 MW.

Łoniewska poinformowała, że w II połowie kwietnia powinny ukazać się również ogłoszenia na wybór doradcy przy prywatyzacji dwóch innych elektrowni: Ostrołęka i Dolna Odra.

bEKNgftG

Wcześniej resort rozpoczął procedurę wyboru doradcy dla elektrowni Stalowa Wola.

'12 kwietnia mija termin składania ofert i w ciągu 1,5 miesiąca resort planuje wybór doradcy przy prywatyzacji elektrowni' - powiedziała.

Elektrownia Stalowa Wola zanotowała w roku 2000 stratę netto w wysokości 17,2 mln zł. Obecnie stalowowolska elektrownia zatrudnia 650 osób.

W tym roku resort skarbu planuje zakończyć prywatyzację elektrowni Skawina. Zamierza też rozpocząć prywatyzację elektrowni i kopalni węgla brunatnego Bełchatów.

bEKNgftH

Do tej pory SP sprzedał akcje trzech elektrowni. W marcu tego roku sprzedano 35 proc. akcji elektrowni Rybnik za 120 mln USD konsorcjum Electricite de France (EDF) i niemieckiego EnBW.

W kwietniu ubiegłego roku Tractebel SA kupił od Skarbu Państwa 25 proc. i jedną akcję Elektrowni im. Tadeusza Kościuszki w Połańcu za 87,5 mln euro. Natomiast w marcu 1999 roku konsorcjum Elektrimu SA kupiło od Skarbu Państwa 20 proc. akcji zespołu Elektrowni Pątnów Adamów-Konin(PAK) za 87,9 mln USD.

bEKNgfua
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)