Notowania

Niemcom grozi krach na rynku pracy

W niektórych branżach już zaczyna brakować specjalistów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Zhang Lianxun/Dreamstime.com)

_ - Niemcy muszą przyjąć w najbliższych latach około dwóch milionów wykwalifikowanych pracowników z innych krajów, żeby zapobiec deficytowi fachowców. W niektórych branżach już zaczyna brakować specjalistów _- ostrzegł szef Federalnej Agencji Pracy Frank-Juergen Weise.

- _ Bez celowej imigracji się nie da _ - podkreślił w wywiadzie dla dziennika _ Die Welt _. Dodał przy tym, że w niektórych branżach, zawodach i regionach już teraz dotkliwie daje się odczuć brak fachowej siły roboczej.

Do 2025 roku zabraknie około 6-7 mln wykwalifikowanych pracowników, _ poprzez mobilizację siły roboczej w naszym kraju tak powstałą lukę wypełnimy może w połowie _ - alarmuje.

Dodatkowo, gdyby miał się spełnić najgorszy scenariusz, _ firmy przeniosą się tam, gdzie są specjaliści _. - _ A także będą racjonalizować pracę, by potrzebować mniejszej ich liczby _ - powiedział Weise. Nawet wtedy w niemieckiej gospodarce zabraknie ponad 2 mln fachowców.

1 maja bieżącego roku Niemcy otworzyły rynek pracy dla obywateli ośmiu wschodnioeuropejskich państw UE, w tym Polski. Rząd spodziewa się, że rocznie do Niemiec przyjedzie około 100 tysięcy chętnych do podjęcia pracy obywateli tych krajów, a w ciągu dekady - milion.

Niemcy i Austria to jedyne państwa z dawnej unijnej piętnastki, które po rozszerzeniu UE w 2004 roku skorzystały z możliwości ograniczenia swobody przepływu pracowników z nowych państw UE przez pełne siedem lat.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/67/t110147.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/pol;miliona;fachowcow;wyjedzie;za;odre,36,0,804388.html) Pół miliona fachowców wyjedzie za Odrę Do Związku Rzemiosła Polskiego płynie rzeka wniosków o potwierdzenie świadectw czeladniczych i mistrzowskic
[ ( http://static1.money.pl/i/h/179/t122803.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/pracownicy;ze;wschodu;to;szansa;dla;nas,4,0,823300.html) "Pracownicy ze wschodu to szansa dla nas" Niemiecka minister spodziewa się 100 tys. osób z Europy Środkowo-Wschodniej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/60/t110140.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/emigracja;do;niemiec;juz;tam;jestesmy,178,0,821682.html) Emigracja do Niemiec? Już tam jesteśmy Ekonomiści nie obawiają się masowych wyjazdów pracowników po otwarciu kolejnych rynków pracy dla Polaków.
Tagi: otwarcie niemieckiego rynku pracy, niemcy, wiadomości, praca, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, czołówki, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz