Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Merkel chce dyskusji o ściślejszej współpracy w UE

0
Podziel się:

Według szefowej rządu dyskusja o krokach, które należy podjąć, powinna odbyć się na jesieni.

Niemcy: Merkel chce dyskusji o ściślejszej współpracy w UE
(PA Wire/Press Association Images/EAST NEWS)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się dzisiaj w wywiadzie dla telewizji ARD za dalszym zacieśnieniem gospodarczej i politycznej współpracy w ramach UE. Według szefowej rządu dyskusja o krokach, które należy podjąć, powinna odbyć się na jesieni.

_ - Nie domagam się konwentu _ - zastrzegła Merkel. Wyjaśniła, że zwołanie takiego gremium, jak podczas dyskusji o unijnej konstytucji, byłoby konieczne, gdyby przyjęcie paktu fiskalnego UE nastąpiło w formie zmiany unijnych traktatów.

Merkel podkreśliła, że kraje UE nie mogą spocząć na laurach, lecz powinny zabiegać o większą dyscyplinę w polityce budżetowej oraz o ściślejszą integrację w zakresie polityki podatkowej czy standardów socjalnych.

Tygodnik _ Der Spiegel _ napisał w swoim wydaniu internetowym, że niemiecki rząd zabiega o wyznaczenie jeszcze w tym roku terminu zwołania konwentu, który miałby zająć się zmianą traktatu UE.

Pakt fiskalny został przyjęty na szczycie unijnym w Brukseli w marcu bieżącego roku Podpisało go 25 z 27 krajów UE. Celem dokumentu jest zwiększenie dyscypliny budżetowej i zapobieganie nadmiernemu zadłużaniu się krajów członkowskich.

W wywiadzie dla ARD Merkel udzieliła reprymendy politykom współrządzącej w Niemczech CSU, którzy w ostatnim czasie wielokrotnie podawali w wątpliwość sens pozostania zadłużonej Grecji w strefie euro. - _ Znajdujemy się w decydującej fazie walki z europejskim kryzysem zadłużenia _ - powiedziała Merkel i zaapelowała do polityków CSU, by _ ważyli każde słowo _. Kierowana przez Merkel CDU oraz bawarska CSU Horsta Seehofera tworzą w Bundestagu wspólny klub parlamentarny.

Merkel podkreśliła, że UE nie jest jedynie _ unią monetarną, lecz jest polityczną wspólnotą _, dzięki której przez wiele dziesięcioleci na kontynencie europejskim panował pokój. Dlatego - zdaniem kanclerz - należy postępować _ bardzo rozważnie _, mając na uwadze, jak wielkie zmiany konieczne są w Grecji.

Czytaj więcej w Money.pl
Merkel zaprosiała Samarasa do Berlina Niemiecka kanclerz Angela Merkel pogratulowała wygranej nowemu premierowi Grecji.
Chcą, by Grecja opuściła strefę euro Wynika tak z sondażu przeprowadzonego przez instytut badania opinii publicznej YouGov, którego rezultaty dzisiaj opublikowano.
Niemcy: Bez dyskusji o pakcie fiskalnym Opozycyjna SPD krytykuje stanowisko Merkel jako prowokowanie Francji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)