Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy uruchomiły park wiatrowy na Bałtyku

0
Podziel się:

21 wiatraków ma wytwarzać tyle prądu, ile rocznie zużywa razem 50 tysięcy gospodarstw domowych.

Niemcy uruchomiły park wiatrowy na Bałtyku
(Jim Hammer/cc/Flickr)

Niemiecka kanclerz Angela Merkel zainaugurowała prace pierwszego komercyjnego parku wiatrowego na Morzu Bałtyckim Baltic 1. Zapowiedziała przy tej okazji wsparcie rozwoju technologii opartych na odnawialnych źródłach energii.

Zdaniem Merkel włączenie farmy wiatrowej Baltic 1 do sieci energetycznej można uznać za początek _ nowego rozdziału w produkcji energii elektrycznej w Niemczech _.

Należący do spółki EnBW park wiatrowy znajduje się w odległości 16 km od wybrzeża Morza Bałtyckiego, w okolicy półwyspu Darss. 21 wiatraków ma wytwarzać tyle prądu, ile rocznie zużywa razem 50 tysięcy gospodarstw domowych. W 2013 r. na północ od wyspy Rugia uruchomiony ma być park wiatrowy Baltic 2 z 80 wiatrakami. Według EnbW koszty całej inwestycji to 1,2 mld euro.

Jak poinformowała niemiecka agencja dpa, Merkel zapowiedziała stworzenie specjalnego programu kredytów państwowych na kwotę 5 mld euro, który przeznaczony będzie na wsparcie inwestycji w energetykę opartą na źródłach odnawialnych, jak energia wiatrowa.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t135256.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/z;fukushimy;wycieklo;520;ton;skazonej;wody,225,0,816609.html) Z Fukushimy wyciekło 520 ton skażonej wody
Po niedawnej katastrofie w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima i antyatomowych protestach w Niemczech rząd w Berlinie zapowiedział przyśpieszenie prac nad rozwojem energetyki opartej na źródłach odnawialnych, co pozwoliłoby na szybszą, niż planowano, rezygnację z energii atomowej.

Tymczasem dziennik _ Handelsblatt _ podał, powołując się na anonimowe źródła w rządzie, że Merkel zamierza przyśpieszyć proces stopniowego odchodzenia od energii jądrowej poprzez wyznaczenie konkretnej daty, do której niemieckie reaktory miałyby zostać wyłączone.

Według gazety mogłoby to nastąpić nawet przed 2022 rokiem; taki termin rezygnacji z atomu uzgodnił jeszcze socjaldemokratyczno-zielony rząd kanclerza Gerharda Schroedera, ale jesienią 2010 r. chadecko-liberalny rząd Merkel wydłużył eksploatację 17 elektrowni atomowych o dalsze 12 lat. Po awarii Fukushimy Berlin znów rewiduje decyzję w sprawie atomu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/186/t75450.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niemcy;wydluzaja;czas;pracy;reaktorow;srednio;o;12;lat,190,0,723390.html) Niemcy wydłużają czas pracy reaktorów. Średnio o 12 lat Bundesrat nie zablokował kontrowersyjnej ustawy atomowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/77/t110157.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/merkel;zapowiada;to;bedzie;prawdziwa;rewolucja,224,0,671200.html) Merkel zapowiada: To będzie prawdziwa rewolucja Chodzi o nową koncepcję polityki energetycznej Niemiec.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/143/t138127.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/trzeba;rewolucji;bezpieczenstwa;jadrowego,140,0,815756.html) Trzeba rewolucji bezpieczeństwa jądrowego Apeluje o to sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Ban Ki Mun.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)