Notowania

niemcy
06.05.2011 13:14

Niemcy w strachu przed zamachami

Ponad połowa naszych zachodnich sąsiadów obawia się, że dojdzie do ataków terrorystycznych w odwecie za zabicie Osamy bin Ladena.

Podziel się
Dodaj komentarz
(tillwe/CC/Flickr)

Ponad połowa Niemców obawia się, że dojdzie do ataków terrorystycznych w odwecie za zabicie przez amerykańskie siły specjalne przywódcy Al-Kaidy Osamy bin Ladena - wynika z opublikowanego sondażu dla telewizji ARD i dziennika _ Die Welt _.

51 proc. pytanych uznało, że po śmierci bin Ladena wzrosła groźba zamachów, a tylko 2 proc. uważa że ryzyko się zmniejszyło. W ocenie 45 proc. respondentów zabicie terrorysty nie wpłynęło na stopień zagrożenia zamachami.

Zdaniem 79 proc. nie należy wykluczać, że do ataków terrorystycznych może dojść na terenie Niemiec. Jeszcze w grudniu 2010 roku taką opinię wyraziło 71 proc. respondentów. Z sondażu wynika, że większość Niemców (67 proc.) uważa, iż władze muszą uczynić więcej, by wykryć luki w systemie zabezpieczeń antyterrorystycznych. 63 proc. jest zdania, że Niemcy są _ zasadniczo dobrze chronione przed ewentualnym zamachem _.

Niemiecka opinia publiczna jest podzielona w ocenie słuszności akcji amerykańskich komandosów przeciwko Osamie bin Ladenowi. 42 proc. badanych uznało, że USA miały prawo zabić szefa Al-Kaidy, ale w ocenie 52 proc. respondentów, głównie młodych osób, Amerykanie powinni byli się postarać pojmać bin Ladena.

Większość mieszkańców Niemiec krytycznie oceniło wypowiedź kanclerz Angeli Merkel, która w poniedziałek oświadczyła, iż cieszy się z zabicia bin Ladena. Zdaniem 64 proc. respondentów śmierć szefa Al-Kaidy nie jest powodem do radości. Przeciwną opinię wyraziło 28 proc.

W tym tygodniu Merkel została ostro skrytykowana przez część polityków i duchownych za publiczne wyrażenie radości ze śmierci przywódcy Al-Kaidy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/250/t138490.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chcieli;zdetonowac;bombe;w;tlumie,35,0,821027.html) Chcieli zdetonować bombę w tłumie Trzej zatrzymani przez niemiecką policję domniemani terroryści z Al-Kaidy, szykowali ładunek.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/181/t85429.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pracownik;ba;spiskowal;z;al;kaida,78,0,785998.html) Pracownik BA spiskował z Al Kaidą Według prokuratury Bengalczyk współdziałał w przygotowaniach zamachu bombowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t138562.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/to;zawahiri;rzadzil;al;kaida;a;nie;osama,240,0,824304.html) To Zawahiri rządził Al Kaidą, a nie Osama Ich drogi rozeszły się już sześć lat temu. Bin Laden był przez zastępcę _ marginalizowany _ w organizacji.
Tagi: niemcy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz