Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy wyślą wojsko do Afryki?

0
Podziel się:

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun wezwał Niemcy do większej aktywności na arenie międzynarodowej.

Niemcy wyślą wojsko do Afryki?
(PAP/EPA/MAURIZIO GAMBARINI)

- RFN jako potęgą gospodarcza musi sprawować w sposób bardziej zdecydowany przywództwo polityczne - powiedział szef ONZ.

_ - Niemiecka pomoc jest zawsze mile widziana i jest wysoko ceniona _ - podkreślił Ban po spotkaniu z kanclerz Angelą Merkel. _ To oczywiste, że liczymy na wkład Niemiec, ale decyzja w tej sprawie należy do rządu, parlamentu i niemieckiego narodu _ - zastrzegł.

_ - Niemcy muszą się angażować, by przyczyniać się do rozwiązywania konfliktów _ - powiedziała Merkel, zastrzegając, że Berlin preferuje działania polityczne zamiast wojskowych. Kanclerz wskazała w tym kontekście na negocjacje o programie atomowym Iranu, kryzys w Syrii i konflikt w Mali.

Sekretarz generalny ONZ wymienił konflikt w Republice Środkowoafrykańskiej jako przykład kryzysu wywołanego _ groźną przemocą religijną _. _ - Jeżeli nie zadziałamy szybko i zdecydowanie, skutki mogą być bardzo poważne _ - ostrzegł. _ - Musimy działać razem _ - apelował, zwracając się do Merkel. W Niemczech toczy się obecnie dyskusja o większym zaangażowaniu Bundeswehry w Afryce.

Szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier zapewnił Ban Ki Muna, że obowiązująca w Niemczech polityka _ wstrzemięźliwości militarnej _ nie oznacza _ trzymania się z dala _ od wszelkich konfliktów.

W wywiadzie opublikowanym dziś na łamach _ Sueddeutsche Zeitung _ Steinmeier powiedział, że _ Niemcy są zbyt dużym krajem, by ograniczać się tylko do komentowania światowej polityki _. - _ Zagranica ma rację, domagając się od nas większego zaangażowania _ - dodał. W siedzibie MSZ odbyło się pierwsze posiedzenie naukowej rady doradczej ONZ.

Ban Ki Moon przybył do Niemiec z trzydniową wizytą. Jutro będzie w Bonn, gdzie ma swoje siedziby wiele ONZ-owskich agend. W sobotę będzie uczestniczyć w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

Jak zaznacza agencja dpa, Niemcy należą do największych sponsorów ONZ. Obecnie Berlin ubiega się o przewodnictwo w Radzie Praw Człowieka ONZ. W roku 2019 Niemcy chciałyby ponownie jako członek niestały zasiąść w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)