Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy zaoszczędzą na kryzysie 40 mld euro

0
Podziel się:

Oprocentowanie nowych obligacji emitowanych przez Niemcy spadło średnio o jeden punkt procentowy ze względu na duży popyt na ten rodzaj papierów wartościowych.

Niemcy zaoszczędzą na kryzysie 40 mld euro
(jonworth-eu/CC/Flickr)

Dzięki rekordowo niskiemu oprocentowaniu obligacji państwowych niemiecki budżet zaoszczędzi w latach 2010 - 2014 łącznie 40,9 mld euro - podał w niedzielę niemiecki tygodnik _ Der Spiegel _, powołując się na dane ministerstwa finansów w Berlinie.

Rzeczywisty koszt odsetek utrzymuje się od 2010 roku na poziomie niższym od zakładanego w planach finansowych rządu. W 2010 roku różnica wyniosła 3,7 mld euro, w zeszłym roku 5,9 mld euro. Z prognoz wynika, że w roku przyszłym różnica między planowanymi a rzeczywistymi kosztami odsetek wzrośnie do 19 mld euro - pisze _ Der Spiegel _.

Oprocentowanie nowych obligacji emitowanych przez Niemcy spadło średnio o jeden punkt procentowy ze względu na duży popyt na ten rodzaj papierów wartościowych. Na rynkach finansowych Niemcy cieszą się ze względu na stabilne finanse opinią szczególnie bezpiecznego wierzyciela.

Jak pisze _ Der Spiegel _, minister finansów Wolfgang Schaeuble stara się o maksymalne wykorzystanie korzystnej sytuacji, emitując coraz więcej obligacji długoterminowych. Udział obligacji krótkoterminowych, o krótszym niż trzyletni okresie ważności, spadł w latach 2009-2012 z 71 do 51 proc.

_ Der Spiegel _ dodaje, że koszty walki z kryzysem kosztowały niemiecki budżet dotychczas 599 mln euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Decyzja o skupie obligacji była słuszna? Szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi ocenił, że już można dostrzec pozytywne efekty niedawnej decyzji banku.
Decyzja EBC w Trybunale. Skarży polityk CSU Peter Gauweiler zaskarżył do Niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego decyzję Europejskiego Banku Centralnego.
Kryzysowe spotkanie na szczycie. Co postanowią? Włochy chcą, aby Europejski Bank Centralny zainterweniował na rynku obligacji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)