Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemiecka armia nie jest gotowa, by wspomóc NATO

0
Podziel się:

Niemieckie lotnictwo może liczyć jedynie na 42 ze 109 myśliwców wielozadaniowych Eurofighter oraz na 38 z 89 maszyn Tornado.

Ursula von der Leyen
Ursula von der Leyen (dirk@vorderstrasse.de/CC/Flickr)

Minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen powiedziała w wywiadzie dla gazety Bild, że ze względu na trudności w zaopatrzeniu w sprzęt wojskowy jej kraj nie będzie mógł wykonać wszystkich zobowiązań wobec Sojuszu.

_ - Nie zrealizowaliśmy założonych rok temu celów w zakresie liczby sprzętu lotniczego, który w sytuacji alarmowej w ciągu 180 dni ma być dostarczony (Sojuszowi) - powiedziała _ von der Leyen _ Bild am Sonntag _.

Jak wyjaśniła, powodem są _ braki w zaopatrzeniu w części zamienne oraz awarie śmigłowców dla marynarki wojennej _.

Szefowa resortu obrony zastrzegła, że Niemcy są zdolne do wykonywania zadań bieżących w ramach NATO oraz do udziału w ewentualnych krótkoterminowych operacjach w sytuacjach kryzysowych.

Jak podał wcześniej _ Der Spiegel _, w przypadku ataku na któreś z państw bałtyckich Niemcy nie byłyby w stanie wbrew wcześniejszym obietnicom skierować do akcji 60 myśliwców Tornado.

Niemieckie media poinformowały w czwartek, powołując się na dowództwo sił zbrojnych, o licznych awariach sprzętu wojskowego oraz braku części zamiennych, co zdaniem wojskowych ogranicza w poważnym stopniu zdolność operacyjną Bundeswehry.

Jak doniosła _ Sueddeutsche Zeitung _, ze 180 transporterów opancerzonych Boxer, będących na wyposażeniu wojsk lądowych, tylko 70 nadaje się do użycia. Z 31 śmigłowców Tiger, będących teoretycznie w dyspozycji wojska, sprawnych jest tylko 10 maszyn. Z 33 helikopterów NH 90 tylko osiem nadaje się do użytku.

Według _ Bilda _ niemieckie lotnictwo może w obecnej chwili liczyć jedynie na 42 ze 109 myśliwców wielozadaniowych Eurofighter oraz na 38 z 89 maszyn Tornado. Problemy ze sprzętem trapią także niemiecką marynarkę wojenną. Z 43 śmigłowców bojowych bazujących na okrętach tylko pięć można obecnie uznać za w pełni sprawne.

Przewodniczący parlamentarnej komisji obrony Hans-Peter Bartels (SPD) wezwał von der Leyen do działania. Jak powiedział, dobrze, że braki w zaopatrzeniu Bundeswehry przestały być ukrywane. Henning Otte z CDU wezwał resort do zwiększenia budżetu na obronność.

Niesprawny sprzęt lotniczy utrudnił ostatnio realizację planu pomocy dla Kurdów walczących z islamskimi dżihadystami w Iraku. W związku z awariami samolotów zarówno żołnierze Bundeswehry, którzy mają szkolić bojowników kurdyjskich, jak i sprzęt i amunicja dla nich dotarły ze znacznym opóźnieniem do miejsca przeznaczenia, co wywołało krytyczne, a czasami wręcz ironiczne reakcje mediów.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)