Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niemiecka Partia Zielonych wybrała nowe kierownictwo

0
Podziel się

Nowi współprzewodniczący partii zostali 47-letni Cem Oezdemir oraz działaczka z Kraju Saary, 47-letnia Simone Peter.

Niemiecka Partia Zielonych wybrała nowe kierownictwo
(jonworth-eu/CC/Flickr)
bEpXAIkB

Obradujący w Berlinie zjazd niemieckich Zielonych wybrał w sobotę nowych współprzewodniczących partii, którymi zostali piastujący dotąd to stanowisko 47-letni Cem Oezdemir oraz działaczka z Kraju Saary, 47-letnia Simone Peter.

Oezdemir i poprzednia współprzewodnicząca Claudia Roth podali się przedterminowo do dymisji po przeprowadzonych 22 września wyborach do Bundestagu, w których Zieloni uzyskali tylko 8,4 proc. głosów podczas gdy cztery lata wcześniej 10,7 proc.

Poparcie dla nowych współprzewodniczących okazało się umiarkowane - na Peter przypadło 75,9 proc, zaś na Oezdemira 71,4 proc. oddanych na zjeździe głosów. Rok wcześniej za Oezdemirem opowiedziało się 83,3 proc. uczestników zjazdu partyjnego.

bEpXAIkD

Po wyborach dysponujący niemal połową mandatów w Bundestagu chadecki blok CDU/CSU prowadził z Zielonymi sondażowe rozmowy w sprawie ewentualnego utworzenia większościowej "czarno-zielonej" koalicji rządowej, ale rozbieżności okazały się zbyt duże. Obecnie wszystko wskazuje na to, że w Niemczech powstanie "wielka koalicja" chadeków i socjaldemokratów.

Czytaj więcej w Money.pl
Angela Merkel będzie rządziła z Zielonymi? Po przeprowadzonych wczoraj rozmowach niemieckiego bloku chadeckiego z Zielonymi w sprawie utworzenia koalicji, obie strony zadeklarowały zamiar kontynuowania negocjacji.
Czarno-zielona koalicja w Niemczech? Zwycięzcy wyborów, partie chadeckie CDU i CSU nadal nie mają partnera do utworzenia rządu z kanclerz Angelą Merkel.
"Die Welt": agentka Stasi we władzach Lewicy Ruth Kampa, kierowniczka klubu parlamentarnego w Bundestagu, w czasach NRD była przez prawie 20 lat agentką - informuje gazeta.
bEpXAIle
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)