Notowania

Niemiecka prasa: Pakt fisklany ma tylko symboliczne znaczenie

Frankfurter Allgemeine Zeitung negatywnie ocenia jeden z większych sukcesów niemieckiej kanclerz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

W niemieckiej prasie nadal pobrzmiewają echa unijnego szczytu. W gazetach nie brakuje głosów, że przyjęty w Brukseli pakt fiskalny niewiele zmieni w polityce budżetowej europejskich państw.

Komentator _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _ ocenia, że pakt fiskalny to przede wszystkim wyraźny polityczny sygnał wskazujący, że dyscyplina budżetowa jest dla Europy priorytetem. Ale poza polityczną symboliką trudno jest określił jego wartość.

Zdaniem gazety, wbrew temu co mówi Angela Merkel, pakt nie stanowi wielkiego kroku w kierunku stabilizacji. Komisja Europejska nie dostała bowiem prawa do zaskarżania krajów łamiących dyscyplinę budżetową do unijnego trybunału. Tym samym można wątpić, że pakt fiskalny zostanie uznany za gwarancje prowadzenia zrównoważonej polityki budżetowej przez kraje członkowskie._ _

_ Frankfurter Allgemeine Zeitung _ dodaje, że gwarancji takiej będzie zapewne domagał się parlament RFN jeśli w przyszłości miałby decydować o zwiększeniu udziału Niemiec w Europejskim Mechanizmie Stabilizacyjnym.

Czytaj więcej o kryzysie w strefie euro w Money.pl
Krytykują pakt. W Niemczech liczyli na więcej Jej zdaniem wzmocnienie dyscypliny budżetowej państw, które przystąpią do paktu, to za mało, by zwalczyć kryzys w Eurolandzie.
"Niemcy nie mogą pomagać bez końca" Angela Merkel ostro o wspieraniu zadłużonych państw. Kanclerz mówi im, co muszą zrobić.
Grecja bez euro? Merkel uspokaja kolegów Kanclerz Niemiec podkreśliła, że ważne jest, by Grecja dotrzymała swoich zobowiązań i przeprowadziła niezbędne reformy w zamian za wsparcie finansowe.
Tagi: ratyfikacja paktu fiskalnego, pakt fiskalny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz