Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Niemiecki eksport pnie się w górę

0
Podziel się:

Niemiecka gospodarka obroni swój tytuł eksportowego mistrza świata także w nadchodzącym roku

Niemiecki eksport pnie się w górę
(PAP / EPA)
bEUnXBfp

Niemiecka gospodarka obroni swój tytuł eksportowego mistrza świata także w nadchodzącym roku, wynika z raportu Niemieckiej Izby Przemysłowo – Handlowej (DIHK). Niemiecki eksport rośnie szybciej niż handel światowy.

Eksport wzrósł w tym roku o 11 proc. a w przyszłym wyniesie 9 proc. W ten sposób wzrost będzie ponownie wyższy niż ogólny wzrost wymiany handlowej.

Według DIHK, boom eksportowy wynika z ponadprzeciętnego importu niemieckich produktów przez szybko rozwijające się kraje ościenne oraz z _ Udział niemieckich towarów eksportowych w globalnym handlu wzrośnie o ponad 10 proc. Eksport znów staje się istotną podporą niemieckiej koniunktury. _rosnącej konkurencyjność niemieckich firm. Planowana obniżka składek na ubezpieczenia pracownicze sprawi, że w przyszłym roku będą w stanie jeszcze lepiej rywalizować z zagranicznymi przedsiębiorstwami.

bEUnXBfr

DIHK ocenia, że podwyżka podatku VAT w 2007 roku nie będzie miała wpływu na niemiecki eksport. Wolniej będzie rósł za to import w związku z oczekiwanym spadkiem konsumpcji prywatnej.

Prognozy DIHK są bardziej optymistyczne niż te opublikowane ostatnio przez inne organizacje i instytuty badawcze. Federalny Związek Niemieckiego Handlu Zagranicznego oszacował ostatnio, że wzrost eksportu niemieckich towarów wzrośnie o sześć proc.

Raport DIHK podważa słabe prognozy na przyszły rok dla niemieckiej gospodarki, które przewidują, że tempo wzrostu gospodarczego spadnie o połowę. Za miesiąc DIHK przedstawi własne szacunki koniunktury na rok 2007.

bEUnXBfS
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)