Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemiecki parlament dogadał się w sprawie paktu fiskalnego

0
Podziel się:

Wszystko dzięki temu, że rząd obiecał landom pomoc finansową. Taki warunek stawiał Bundesrat.

Niemiecki parlament dogadał się w sprawie paktu fiskalnego
(Deutscher Bundestag/Lichtblick/Achim Melde)
bEDMTKzp

Komisja mediacyjna Bundestagu i Bundesratu zakończyła trwający od miesięcy spór między obiema izbami niemieckiego parlamentu uniemożliwiający do tej pory dokończenie procesu ratyfikacji paktu fiskalnego. Rząd obiecał landom pomoc finansową.

Będący przedstawicielstwem 16 krajów związkowych Bundesrat blokował dotychczas ratyfikację paktu fiskalnego, który wszedł w życie 1 stycznia 2013 roku.

W przeciwieństwie do zdominowanego przez chadeków i liberałów Bundestagu, absolutną większość w drugiej izbie parlamentu mają partie opozycyjne - SPD, Zieloni i Lewica - co pozwala im na wstrzymanie każdej inicjatywy ustawodawczej rządu.

bEDMTKzr

Niemcy były obok Francji jednym z inicjatorów traktatu, którego celem jest wzmocnienie dyscypliny finansowej w strefie euro dzięki zobowiązaniu się uczestniczących krajów do przestrzegania zasady zrównoważonego budżetu i zaakceptowaniu automatycznych sankcji w przypadku naruszenia tej zasady. Bundestag ratyfikował pakt fiskalny rok temu.

Warunkiem porozumienia w sprawie paktu fiskalnego była zgoda koalicji rządowej CDU/CSU i FDP na dotacje finansowe dla krajów związkowych. Do 2019 roku będą otrzymywać rocznie z budżetu centralnego 2,6 mld euro na budownictwo, komunikację podmiejską i szkolnictwo wyższe. Rząd chciał w ramach polityki zaciskania pasa znacznie ograniczyć te dopłaty.

Kanclerz Angela Merkel zapowiedziała ponadto, że szacowane na 8 mld euro koszty usuwania skutków tegorocznej powodzi przejmie początkowo w całości budżet centralny. Landy, które miały w połowie sfinansować tę pomoc, mają - zgodnie z najnowszą propozycją Merkel - spłacać ją w ciągu 20 lat, co znacznie odciąży w najbliższych latach ich budżet.

Przedstawiciele koalicji rządowej zarzucali opozycji, że zwlekając z ratyfikacją, naraża na szwank autorytet Niemiec na arenie międzynarodowej. Niemcy były inicjatorem paktu fiskalnego, podpisanego w marcu 2012 roku przez 25 krajów UE (bez Czech i Wielkiej Brytanii).

bEDMTKzx

Od stycznia SPD i Zieloni, partie będące w Bundestagu w opozycji wobec koalicji rządowej CDU/CSU-FDP, dysponują w Bundesracie absolutną większością. Na posiedzeniu 2 marca socjaldemokraci i Zieloni zablokowali, korzystając po raz pierwszy z tej przewagi, kilka ustaw rządowych, w tym pakt fiskalny.

Rząd w Berlinie wielokrotnie zapewniał, że w pełni przestrzega przepisów paktu fiskalnego pomimo niedokończenia procesu ratyfikacji. Bundesrat prawdopodobnie wyrazi zgodę na ratyfikację na ostatnim posiedzeniu przed przerwą wakacyjną 5 lipca.

Czytaj więcej w Money.pl
"Merkel hamuje dalszą integrację Unii Europejskiej" Zobacz przyczyny radykalnego zwrotu w polityce europejskiej szefowej niemieckiego rządu.
Niemcy uciekają do Szwajcarii. Winna Unia "Sueddeutsche Zeitung" broni w piątek decyzji Szwajcarii o ograniczeniu dostępu do swojego rynku pracy dla pracowników z UE.
Merkel przywołuje do porządku swoje poslanki _ Niedobrze, że zmuszacie kobiety, by głosowały przeciwko własnym interesom _ - grzmiał szef frakcji Lewicy.
bEDMTKzS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)