Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
niemcy
29.04.2010 10:32

Niemiecki rynek pracy zaskoczył wynikami

Liczba poszukujących pracy spadła o 68 tys., czyli najbardziej od ponad dwóch lat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Stopa bezrobocia w Niemczech w kwietniu 2010, po uwzględnieniu czynników sezonowych, niespodziewanie spadła do 7,8 proc. z 8,0 proc. w marcu - podał Federalny Urząd Pracy w komunikacie.

Analitycy oczekiwali tymczasem, że w kwietniu stopa bezrobocia wyniesie 8,0 proc., podobnie jak w marcu.

Liczba osób poszukujących pracy spadła w kwietniu aż o 68 tys., po uwzględnieniu czynników sezonowych. To największy spadek o ponad 2 lat.

Analitycy spodziewali się w kwietniu spadku liczby osób poszukujących pracy o 10 tys., po spadku w marcu o 31 tys.

Liczba osób bezrobotnych wyniosła w kwietniu, po uwzględnieniu czynników sezonowych, 3,29 mln wobec 3,35 mln poprzednio.

Bez uwzględniania czynników sezonowych liczba ta wyniosła 3,41 mln wobec 3,57 mln poprzednio - podał urząd pracy.

Tymczasem Komisja Europejska nie oczekuje żadnych turbulencji związanych z otwarciem w przyszłym roku niemieckiego rynku pracy dla obywateli nowych krajów UE - powiedział komisarz ds. zatrudnienia Laszlo Andor w rozmowie z dziennikiem Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Jego zdaniem kryzys gospodarczy nie zmienił niczego w zasadach jednolitego rynku, którego logiką jest wolny przepływ towarów i siły roboczej._ - Zakładamy, że Niemcy dotrzymają zobowiązań _ - powiedział.

Zniesienie ograniczeń na niemieckim rynku pracy dla obywateli państw wschodniej Europy, które przystąpiły do UE w 2004 r., powinno nastąpić 1 maja 2011 r., czyli po upływie maksymalnego siedmioletniego okresu przejściowego, dotyczącego wolnego przepływu pracowników po rozszerzeniu Unii.

Zdaniem Andora Niemcy powinni jednak jeszcze przed tą datą _ krok po kroku znosić ograniczenia, by ułatwić fazę przejściową _. Komisarz ocenił, że państwa, które swój rynek pracy otworzyły zaraz po rozszerzeniu UE w 2004 r. - jak Wielka Brytania i Irlandia - skorzystały na napływie wykwalifikowanej siły roboczej ze wschodniej Europy. - _ Wzrost był wyższy, a kasy socjalne nie zostały obciążone lecz odciążone _ - powiedział.

Tagi: niemcy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz