Notowania

rządy władimira putina
27.07.2014 11:10

Niemiecki wywiad o walkach wewnętrznych w aparacie władzy na Kremlu

Tygodnik Spiegiel twierdzi, że wbrew początkowym analizom rosyjski aparat władzy nie jest monolitem, lecz widać na nim pęknięcia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EAST NEWS)

Niemiecki wywiad zagraniczny BND dysponuje informacjami wskazującymi na wewnętrzne walki w aparacie władzy na Kremlu pomiędzy zwolennikami twardej linii a przedstawicielami biznesu. Obie strony zabiegają o poparcie Putina - pisze dziś Der Spiegel.

Wydawany w Hamburgu tygodnik twierdzi, że wbrew początkowym analizom rosyjski aparat władzy nie jest monolitem, lecz _ widać na nim pęknięcia _. BND uważa, że część oligarchów postawi interesy gospodarcze ponad politycznymi i będzie próbować powstrzymać prezydenta Władimira Putina przed dalszym zaostrzeniem sytuacji.

Według _ Spiegla _ szef BND Gerhard Schindler przedstawił taką ocenę sytuacji w Rosji podczas niedawnego posiedzenia parlamentarnej komisji spraw zagranicznych Bundestagu oraz podczas narady w urzędzie kanclerskim.

Wśród przedstawicieli kremlowskich _ jastrzębi _ na pierwszym miejscu _ Der Spiegel _ wymienia doradcę prezydenta Rosji ds. integracji gospodarczej Siergieja Głazjewa. Doradca Putina uważa Europę za obszar zdegenerowany, a USA za wroga. Chce odizolować Rosję od Zachodu i uczynić ją samowystarczalną. Unijne sankcje są po myśli Głazjewa i innych osób reprezentujących ten sposób myślenia - czytamy w _ Spieglu _.

Perspektywa _ zapędzenia Putina do narożnika _ niepokoi - zdaniem redakcji - część przedstawicieli rosyjskiej gospodarki. Jak pisze _ Der Spiegel _, oligarchom chodzi być może też o ich miliardy i wille na Cyprze, Lazurowym Wybrzeżu czy też w Londynie. Jednak zdają sobie oni sprawę z tego, że rosyjska gospodarka nie poradzi sobie bez maszyn i myśli technologicznej z Zachodu. Tylko nieliczni są na tyle odważni, żeby mówić o tym publicznie. W tym kontekście _ Der Spiegel _ wymienia byłego ministra finansów Aleksieja Kudrina. Ostrzega on, że wskutek zaangażowania na Ukrainie PKB Rosji może w ciągu kilku lat skurczyć się o 20 proc.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: rządy władimira putina, rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz