Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Widzyk
|

Niemieckie atomówki postoją jeszcze 12 lat?

0
Podziel się:

Taką koncepcję polityki energetycznej przyjął rząd Angeli Merkel.

Niemieckie atomówki postoją jeszcze 12 lat?
(ec.europa.eu)

Niemiecki rząd przyjął nową koncepcję polityki energetycznej do 2050 roku - poinformował minister gospodarki Rainer Bruederle. Zakłada ona m.in. wydłużenie okresu eksploatacji 17 czynnych reaktorów atomowych o średnio 12 lat.

Chadecko-liberalny rząd kanclerz Angeli Merkel uważa, że energia atomowa, a także węglowa powinny stanowić _ technologie pomostowe _ do czasu rozwoju energetyki opartej na źródłach odnawialnych.

Przyjęta we wtorek koncepcja przewiduje, że siedem najstarszych reaktorów, które powstały przed 1980 rokiem, będzie pracować o osiem lat dłużej, zaś eksploatacja nowszych potrwa o 14 lat dłużej niż zakłada obecna ustawa.

W zamian niemieckie koncerny energetyczne mają przeznaczyć 30 mld euro ze swoich zysków wynikających z wydłużenia eksploatacji reaktorów na inwestycje w energię odnawialną, a także na renowację zrujnowanego składowiska odpadów atomowych Asse.

Koncepcja polityki energetycznej do 2050 roku zakłada inwestycje w rozbudowę sieci energetycznych, badania nad technologiami magazynowania energii i ocieplanie budynków.

Stopniowo zwiększany ma być udział energii odnawialnej: do 2020 roku ma ona stanowić 35 proc. zużycia prądu brutto, do 2030 - 50 proc., do 2040 - 65 proc., a w 2050 roku - 80 proc.

Koncepcja preferuje przede wszystkim budowę parków wiatrakowych na Morzu Północnym i Bałtyku, a w mniejszym stopniu stawia na energię słoneczną.

Do 2020 roku po drogach Niemiec jeździć ma milion samochodów z napędem elektrycznym, a do 2030 - sześć milionów.

_ To najbardziej wymagająca i konsekwentna koncepcja polityki energetycznej, jaką miały Niemcy. Ma znaczenie dla naszej gospodarki i dla społeczeństwa _ - powiedział na konferencji prasowej minister środowiska Norbert Roettgen.

Przeciwko planom rządu w wielu miejscach w Niemczech, w tym przed Urzędem Kanclerskim w Berlinie, protestowali we wtorek rano i w nocy z poniedziałku na wtorek członkowie organizacji Greenpeace.

Rząd chce przeforsować ustawę w sprawie wydłużenia eksploatacji reaktorów z pominięciem drugiej izby parlamentu, Bundesratu, w której zasiadają przedstawiciele krajów związkowych. Koalicja CDU/CSU i FDP nie ma większości w tej izbie. Opozycja zapowiedziała złożenie skargi konstytucyjnej przeciwko rządowym planom.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)