Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Niemieckie firmy najlepsze w strefie euro

0
Podziel się:

Największa gospodarka w UE zwiększyła konkurencyjność. Wiele w tym zasługi rządu, twierdzą menedżerowie.

Niemieckie firmy najlepsze w strefie euro
(PAP / EPA)

Największa gospodarka w UE zwiększyła konkurencyjność. Wiele w tym zasługi rządu, wynika *ankiety przeprowadzonej wśród czołowych europejskich menedżerów.*

Niemcy wkraczają w nowy rok jako najbardziej konkurencyjny kraj strefy euro, wynika z ankiety przeprowadzonej przez Handelsblatt Business-Monitor International wśród 1 175 europejskich managerów.

Według szacunków czołowej kadry kierowniczej z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Austrii i Szwajcarii, gospodarka naszego zachodniego sąsiada bardzo się wzmocniła w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

„Decydujące znaczenie dla dynamicznego rozwoju ma ciągła restrukturyzacja przedsiębiorstw”, twierdzi główny ekonomista Dresden Banku Michael Heine. Timo Klein, ekspert Global Insight, jest zdania, że wpływ na konkurencyjność Niemiec ma także zamrożenie płac przez związki zawodowe, co ma istotne znaczenie dla konkurencyjności krajowych przedsiębiorstw.

Skuteczna wielka koalicja

44 procent ankietowanych jest zdania, że wpływ na wzmocnienie pozycji Niemiec ma po części także zmiana Rządu Federalnego w listopadzie 2005 roku. Aż 56 procent uważa, że działania rządu pod kierownictwem kanclerz Angeli Merkel poprawiły konkurencyjność rodzimych przedsiębiorstw.

Wynik ten można wytłumaczyć w sposób „psychologiczny”, uważa politolog Jürgen Falter. Poprzez szybszy rozwój koniunktury w Niemczech poprawiły się także nastroje mieszkańców a rząd profituje z tego w sposób automatyczny.

Zaskakujące jest to, że niemieccy menedżerowie nie są przekonani o sile niemieckiej gospodarki w takim stopniu, jak ankietowani z innych krajów: podczas gdy ankietowani z innych krajów oceniają Niemcy na 2,5 (w skali od 1 do 5), niemieccy menedżerowie oceniają konkurencyjność swego kraju na 2,3.

W pozostałych krajach kadry zarządzające oceniały atrakcyjność własnych krajów ponadprzeciętnie. Wpływ na menedżerów wywiera wciąż stagnacja i słaby wzrost gospodarczy lat 2001 do 2005. Jednak pod względem konkurencyjności Niemcy w ciągu ostatnich czterech lat wybiły się z miejsca czwartego na miejsce pierwsze krajów strefy euro.

Wielu ekonomistów jest przekonanych, że niemiecka gospodarka będzie doskonale prosperowała także w nadchodzących latach. Heine, główny ekonomista Dresden Bank, zwraca uwagę na „znaczne zmiany strukturalne warunków ramowych, przede wszystkim w sektorze płac”. Jeżeli Niemcy będą dalej podążały tą drogą, to do końca dziesięciolecia potencjał wzrostu gospodarczego może podskoczyć z obecnych 1,5 procenta do 3 procent, zapowiada Heine.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)