Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nieoczekiwana zmiana planów. To Lotos może przejąć Orlen

To Lotos, a nie Orlen, może być stroną przejmującą w planowanej transakcji mającej na celu połączenie obu koncernów - wynika z informacji "Rzeczpospolitej".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ostalski/REPORTER)

To Lotos, a nie Orlen, może być stroną przejmującą w planowanej transakcji mającej na celu połączenie obu koncernów - wynika z nieoficjalnych informacji "Rzeczpospolitej".

aktualizacja 14:02

Dotychczas mówiło się, że to Orlen przejmie Lotos. Wydawałoby się to bardziej naturalne, bo to spółka znacznie większa, a na rynku paliwowym nie ma sobie w Polsce równych.

Jak jednak ustaliła "Rz" w kilku niezależnych źródłach, scenariusz bazowy zakłada, że to Lotos wyemituje akcje, które otrzymają udziałowcy Orlenu. To pozwoli głównemu akcjonariuszowi - Skarbowi Państwa - przeprowadzić całą operację łatwiej i szybciej.

Obie spółki poprosiliśmy o komentarz do tych doniesień.

"Jesteśmy w trakcie badania wszystkich aspektów prawnych i operacyjnych przeprowadzenia procesu. Według dzisiejszej wiedzy uznajemy szacowany termin jego realizacji za niezagrożony. Nie komentujemy przypuszczeń i doniesień medialnych" - napisał w odpowiedzi zespół prasowy Orlenu.

Na odpowiedź Lotosu czekamy.

Zgodnie z listem intencyjnym podpisanym pod koniec lutego Orlen i Skarb Państwa zobowiązały się do "podjęcia w dobrej wierze rozmów, których celem będzie przeprowadzenie transakcji" kupna przez Orlen akcji grupy Lotos od jej akcjonariuszy, w tym w szczególności od Skarbu Państwa.

Zobacz też: Paliwowa fuzja. "Orlen z Lotosem będzie i tak mikrusem"

Zaskakujące doniesienia "Rzeczpospolitej" na początku nie wywołały większego poruszenia wśród inwestorów, którzy zdali się nie wierzyć w taki scenariusz. Gdyby w tę stronę poszedł cały proces przejęcia, na pewno wyglądałoby to zupełnie inaczej.

Z czasem jednak akcje Lotosu powoli zaczęły zyskiwać na wartości, a Orlen utkwił w okolicach dziennych minimów. Od samego rana widać było pewną nerwowość wokół nich, w efekcie czego notowania spadały w okolicach 1,5 proc.

Na godzinę 14:00 Lotos zniwelował straty do 0,5 proc., a Orlen pogłębił spadki do 2 proc.

Obserwuj bieżące notowania akcji Lotosu i Orlenu

O planach połączenia Orlenu i Lotosu mówiło się już od wielu miesięcy. Wszystkie pogłoski były jednak dementowane, minister energii Krzysztof Tchórzewski wypowiadał się o pomyśle bardzo wstrzemięźliwie. Ostatecznie pod koniec lutego tego roku oficjalnie został podpisany list intencyjny w sprawie połączenia obu spółek paliwowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: orlen, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-04-2018

MADEJJeszcze prościej i łatwiej będzie jak obie firmy przejmie GS w Pcimiu skąd wywodzi się obajtek

10-04-2018

wicA co byndzie z Obajtkiem, taki menager i co z karierom tak świetnie rospoczentom?

10-04-2018

RobertPiS już bez żadnych problemów będzie dyktował hurtowe ceny paliw

Rozwiń komentarze (10)