Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niepełnosprawni w Polsce. Dziś jest ich dzień

0
Podziel się:

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób
Niepełnosprawnych. Większość wciąż pozostaje poza rynkiem pracy.

Niepełnosprawni w Polsce. Dziś jest ich dzień
(sxc.hu/malamantra)

Dziś po raz 21. obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. W Polsce jest ich prawie pięć milionów.

Ostatnie pełne dane dotyczące liczby osób niepełnosprawnych w Polsce pochodzą z Narodowego Spisu Powszechnego 2011. Według nich liczba osób niepełnosprawnych ogółem wynosiła około 4,7 mln i stanowiła 12,2 proc. ludności kraju.

Najczęstszą przyczynę niepełnosprawności stanowią schorzenia narządów ruchu, układu krążenia oraz schorzenia neurologiczne, uszkodzenia i choroby wzroku.

Jak pokazuje informacja rządu o realizacji Karty Praw Osób Niepełnosprawnych, większość osób niepełnosprawnych wciąż pozostaje poza rynkiem pracy.

W 2012 r. biernych zawodowo było prawie 72 proc. osób w wieku produkcyjnym. Z pracy utrzymywało się 16,9 proc. osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym, w tym 13,7 proc. z pracy najemnej (pozostali pracowali we własnym gospodarstwie rolnym bądź na własny rachunek poza rolnictwem).

Osoby niepełnosprawne są wciąż gorzej wykształcone niż osoby sprawne. W 2012 r. co najmniej średnie wykształcenie miało 55,3 proc. zdrowych Polaków; wśród niepełnosprawnych było to 35,5 proc.

Według danych Fundacji Zero Barier, której celem jest wsparcie aktywizacji osób niepełnosprawnych, 3 mln osób niepełnosprawnych porusza się na wózkach, niemal 1,5 mln to osoby niewidome i niedowidzące, a pół miliona stanowią głusi.

Z myślą o nich Fundacja uruchomiła wirtualny przewodnik (dostępny na stronie: www.zerobarier.pl) po najciekawszych miejscach Polski, które przystosowane są do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne bez względu na typ dysfunkcji.

W przewodniku prezentowane są: ciekawe miejsca przyjazne dla niepełnosprawnych, wirtualne spacery po polskich obiektach turystycznych, promocje i aktualności związane z ruchową aktywacją osób z różnego rodzaju dysfunkcjami. Przewodnik jest też dostępny w wersji papierowej pod tytułem: _ Zero Barier - Polska bez ograniczeń _.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodzony jest od 1992 r. Ustanawiając ten dzień, ONZ chciała zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej i podkreślić konieczność działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)