Notowania

afera skoków
23.09.2015 16:21

Nieprawidłowości w SKOK-ach. Co ujawniła sejmowa podkomisja?

Wiceminister finansów Izabela Leszczyna zaznaczyła, że nieprawidłowości te nie były incydentalne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stanislaw Kowalczuk/East News.)

Sejmowa podkomisja ds. SKOK-ów ujawniła szereg nieprawidłowości w systemie kas, co wzbudziło poważne zaniepokojenie ministra finansów - oświadczyła Izabela Leszczyna, wiceminister finansów. Przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak oświadczył z kolei, że z każdym miesiącem sytuacja SKOK-ów jest coraz gorsza.

Aktualizacja: godz. 16:22

Wiceminister dodała, że poważny niepokój resortu wzbudziły też wyniki audytu przeprowadzonego w pięciu największych SKOK-ach. Wskazała, że badanie miało być pierwotnie przeprowadzone w sześciu kasach, ale jedna z nich odmówiła wpuszczenia audytorów.

- Badanie wykazało trudny do wyobrażenia aspekt w ramach działalności sektora bankowego. Ujemny kapitał własny w każdej z przebadanych kas i niezdolność do generowania zysków z bieżącej działalności. Te pięć zbadanych kas posiada obecnie 75 proc. sumy aktywów sektora i 68 proc. sumy depozytów zgromadzonych przez sektor SKOK - mówiła minister.

- Badanie zlecone przez KNF wykazało poważną skalę zafałszowania wyników finansowych za 2013. Skorygowany wynik tych pięciu kas wyniósł około minus 1,2 mld zł. Połączenie tego z informacją o bieżących stratach sektora SKOK, pomimo pomocy z Kasy Krajowej pokazuje, że rozciąganie skali problemu na cały sektor nie jest w żadnym stopniu przesadzone - powiedziała wiceminister.

Dodała, że system SKOK stał się niewypłacalny. Jak bowiem przypomniała, gdyby nie pomoc Bankowego Funduszu Gwarancyjnego szansa ona odzyskanie wkładu zależałaby od tego, czy wpłyną nowe środki od nowych członków SKOK. Jak podkreśliła, pozostawia izbie odpowiedź na pytanie, jak nazywamy system, którego funkcjonowanie zależy od napływu środków finansowych od nowych członków.

Szef KNF porównał podczas swojego wystąpienia dane finansowe kas po pierwszym półroczu tego roku do odnotowanych na koniec 2014 r. - W porównaniu tym sytuacja zarówno Kasy Krajowej, jak i pozostałych kas nie uległa istotnej zmianie. To co jest jednak najważniejsze, nie uległa ona poprawie - podkreślił Jakubiak.

Dodał, że na koniec czerwca br. nastąpił spadek aktywów w kasach o prawie 6 proc., czyli 800 mln zł, a depozytów o prawie 4 proc. tj. o prawie 500 mln zł.

- Należy zwrócić uwagę, że mamy też sytuację z dużym bagażem kredytów przeterminowanych, wynoszącym blisko 3 mld zł, przy portfelu wynoszącym niecałe 10 mld zł. Można powiedzieć więc, że ok. 30 proc. tego portfela to kredyty nieregularne - podkreślił.

Jakubiak dodał, że dane te dotyczą kas nadal funkcjonujących i nie dotyczą pięciu kas, które upadły.

- Trzeba też mieć na uwadze, że jeśli chodzi o wyniki kas, sytuacja prawdopodobnie będzie wyglądała jeszcze gorzej, gdyż nie uwzględnia ona wyników inspekcji prowadzonej przez pracowników Urzędu - zaznaczył.

Podał, że obecnie 12 kas, na 49 działających, ma ujemne fundusze własne, a po uwzględnieniu wyników inspekcji liczba ta wzrosłaby do 17. Dodał, że 31 kas generuje stratę bieżącą. - Ich sytuacja nie ulega zmianie, a nawet z każdym miesiącem jest gorzej - dodał Jakubiak.

wiceminister finansów

Tagi: afera skoków, skoki, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz