Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Nieważne kto będzie prezydentem Rosji"

0
Podziel się:

Szef londyńskiego Centre for European Reform, Charles Grantiewiele uważa, że po wyborach prezydenckich w Rosji niewiele się zmieni.

"Nieważne kto będzie prezydentem Rosji"
(gudmd.haralds/CC/Flickr)

Nieważne, czy Dmitrij Miedwiediew pozostanie na drugą kadencję, czy Władimir Putin powróci na Kreml, albo czy ktoś inny zostanie prezydentem Rosji - pisze na łamach wtorkowego _ Financial Timesa _ szef londyńskiego Centre for European Reform, Charles Grant.

Jego zdaniem, niewiele się zmieni i bez względu na stanowisko, jakie Putin będzie zajmował po wyborach prezydenckich zaplanowanych na marzec 2012 roku, pozostanie on dominującą figurą w rosyjskiej polityce.

_ - Wydaje się, że Miedwiediew ma niewielki wpływ na politykę zagraniczną i gospodarczą i wszyscy wiedzą, kto za nią odpowiada _ - twierdzi Grant.

Szef Centre for European Reform uważa za _ mało prawdopodobne, aby przyszły prezydent pozwolił na bardziej pluralistyczny system polityczny, znacząco wzmocnił rządy prawa lub stawił czoło korupcji _. _ Najpewniej nie będzie w stanie też uniezależnić gospodarki od eksportu zasobów naturalnych tak, aby przemysł i usługi odgrywały większą rolę. Taka polityka bowiem zagroziłaby ośrodkowi władzy oraz bogactwu klanów rządzących _ - ocenia.

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/50/t85042.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/putin;dostal;bure;od;miedwiediewa,161,0,765345.html) Putin dostał burę od Miedwiediewa - Przyszły prezydent - zauważa Grant - może znaleźć się w obliczu kryzysu budżetowego: rosnące wydatki oznaczają, że zrównoważony budżet wymaga obecnie (na rynkach ceny) 115 dolarów za baryłkę ropy w porównaniu z 30 dolarami przed pięcioma laty; w przyszłym roku potrzebna cena będzie wynosić 125 USD _. _ Zwolennicy Miedwiediewa twierdzą, że jeśli będzie on nadal rządził, to będzie sprzyjał modernizacji gospodarczej, np. prywatyzując więcej niż Putin _ - pisze autor komentarza i jednocześnie zwraca uwagę, że _ w ciągu trzech ostatnich lat Miedwiediew niewiele zreformował _.

Grant podkreśla, że _ także w polityce zagranicznej jakieś drastyczne zmiany są mało prawdopodobne _. W tym kontekście autor przywołuje wypowiedź jednego z deputowanych rządzącej Jednej Rosji: _ Polityka zagraniczna niewiele się zmieniła, odkąd Putin opuścił Kreml, więc dlaczego miałaby się zmienić, kiedy wróci? _.

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/140/t153740.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/putin;za;polaczeniem;rosji;i;bialorusi,140,0,884620.html) Putin zdradził, kogo chce przyłączyć do Rosji - Najbardziej znaczący element rozwoju ostatnich lat, jakim jest "reset" w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi, najprawdopodobniej będzie się utrzymywał, ponieważ jest podyktowany interesami _ - pisze Grant. - _ Rosjanie myślą, że USA zaakceptowały ich prymat na obszarze bliskiej zagranicy, w tym na Ukrainie, a USA otrzymały rosyjską pomoc w postaci tranzytu zaopatrzenia do Afganistanu oraz w kwestii sankcji na Iran _ - argumentuje.

Chociaż - jak zastrzega Grant - nawet jeśli główne założenia polityki zagranicznej raczej się nie zmienią, niektóre szczegóły, w sytuacji, gdy Miedwiediew odejdzie, mogą ulec zmianie.

- _ Barack Obama, Angela Merkel i Nicolas Sarkozy stworzyli mocne relacje z Miedwiediewem, ale nie z Putinem _, którego styl _ jest bardziej konfrontacyjny _ i który _ ma skłonność do postrzegania stosunków międzynarodowych na zasadach gry o sumie zerowej _ - ocenia szef Centre for European Reform.

_ - Miedwiediewowi nie udało się co prawda dokonać transformacji Rosji, lecz działał jak poduszka między Zachodem a rosyjską elitą. Bez niego prawdopodobne są większe tarcia, w każdym razie jednak Ameryka i Europa powinny przygotować się na poradzenie sobie z coraz bardziej nękaną problemami gospodarczymi Rosją, która może stać się jeszcze bardziej konfrontacyjna _ - podsumowuje Charles Grant i dodaje, że bez względu na to, kto będzie rządził na Kremlu _ relacje Rosji z Zachodem raczej nie będą łatwe _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t85043.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/miedwiediew;o;putinie;to;niedopuszczalne,101,0,798053.html) Miedwiediew o Putinie: "To niedopuszczalne" Zdaniem rosyjskiego prezydenta należy ostrożniej dobierać słowa przy ocenie wydarzeń w innych krajach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/140/t153740.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/putin;za;polaczeniem;rosji;i;bialorusi,140,0,884620.html) Putin zdradził, kogo chce przyłączyć do Rosji Premier Rosji oświadczył, że popiera ideę połączenia się jego kraju z Białorusią.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/93/t82525.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/putin;oskarza;usa;o;pasozytowanie;na;gospodarce;swiatowej,83,0,884563.html) Radykalna wypowiedź Putina na temat USA Według Putina zwiększenie limitu zadłużenia USA tylko odracza systemowe decyzje w amerykańskiej gospodarce.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)