Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Państwowe spółki uciekają z TVN i nie mają kontroli nad PFN, wynika z raportu NIK

204
Podziel się:

Współpraca państwowych spółek z Polską Fundacją Narodową, na którą łożą pieniądze, to jedna wielka klapa - wynika z raportu NIK. Izba zauważa też odpływ reklam państwowych spółek z TVN-u. Zyskuje za to Polsat.

Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. Izba skontrolowała współpracę państowych spółek z PNF. Wyniki nie są zbyt optymistyczne
Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. Izba skontrolowała współpracę państowych spółek z PNF. Wyniki nie są zbyt optymistyczne (money.pl)
bEJpXozV

- Tuż po założeniu Fundacji, rozpoczął się jednak proces jej alienacji ze środowiska, które ją utworzyło, czyli od państwowych spółek - wynika z raportu NIK o PFN, którego wnioski publikuje Gazeta.pl.

- Państwowe firmy mają łożyć na Fundację, choć nie mają już wpływu na to, jak pieniądze od nich są wydawane. Nawet zmiany w statucie Fundacji w praktyce były forsowane bez wiedzy fundatorów - czytamy w raporcie. NIK wykazała, że "sprzyjał temu brak podstaw prawnych obligujących przedstawicieli spółek w Radzie Fundacji do konsultowania swoich działań z fundatorami".

Zobacz także: "Niech zostanie tak jak było" - o co chodzi w akcji Polskiej Fundacji Narodowej? Zobacz wideo:
bEJpXozX

Według NIK na brak przejrzystości działań Fundacji zareagowały tylko 4 spośród objętych kontrolą 9 spółek, które łożą na PFN. "Pozostałe zaś wykazały bierność", a "kierowane do Fundacji pisma z żądaniem przedstawienia planów działania oraz informacji o sposobie rozdysponowania otrzymanych środków [...] pozostały jednak bez odpowiedzi", wynika z kontroli Izby.

NIK zalecił, by władze spółek skarbu państwa postarały się uzyskać zdecydowanie większy wpływ na działania PFN. Tym bardziej, że w ciągu dekady państwowe firmy mają wyłożyć Fundacji aż 633 mln zł.

bEJpXoAd

NIK zauważył też, że coraz mniej państwowe spółki reklamują się w TVN, ale za to częściej wybierają Polsat. - Udział TVN w torcie reklamowym państwowych spółek od 2015 do I połowy 2017 skurczył się z 22,3 proc. do 1,6 proc. Tymczasem Polsatu rozrósł z 15,8 proc. do 33,9 proc. - czytamy w opracowaniu.

- W 10 spółkach naruszano zasady zlecania usług medialnych i doradczych - wynika także z raportu NIK.

* Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl *

bEJpXoAy
KOMENTARZE
(204)
Ojczyzna Pols...
3 lata temu
kaczynski i jego mafia nie zostawi w kraju kamienia na kamieniu
wojo
3 lata temu
polsat spisiał , właściciel czegoś się boi
jorg
3 lata temu
czemu nic nie piszecie o nowaku jak i wyludzeniach vat-u
bEJpXoAz
Gosiaczek
3 lata temu
Nie kupuję towarów z firm które reklamują się w TVP i Polsat, nic nie zadziałam ale lepiej się czuję
zcx
3 lata temu
PFN to dziecko Beaty Szydło, tej co nie kradnie.
...
Następna strona