Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polska fundacja narodowa
23.04.2018 14:09

Polska Fundacja Narodowa płaci za tłumaczenie Wikipedii. Na pierwszy ogień angielska, rosyjska i hiszpańska

Polska Fundacja Narodowa płaci za tłumaczenie haseł w Wikipedii - dowiedział się money.pl. Sfinansowała opis m.in. Pomnika Pamięci Dzieci - Ofiar Holokaustu. Wpisy pojawiają się w angielskiej, rosyjskiej czy hiszpańskiej "encyklopedii". Za ile? Tajemnica.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Polska Fundacja Narodowa sfinansowała tłumczenia m.in. na angielskiej i hiszpańskiej Wikipedii

Polska Fundacja Narodowa sfinansowała projekt tłumaczenia ważnych dla Polaków haseł na Wikipedii. Pojawiły się tam rozszerzone informacje, np. o "Zośce", czyli Tadeuszu Zawadzkim, autorze "Kamieni na szaniec" Aleksandrze Kamińskim, czy bohaterach powstania w getcie. Za tłumaczenie odpowiada Fundacja Instytut Zmian. Nie wiadomo jednak, ile podatnika kosztowało tłumaczenie, ponieważ PFN zasłania się "tajemnicą przedsiębiorstwa".

Instytut Zmian to tak zwany think tank, czyli z założenia niezależna organizacja doradcza. Instytut deklaruje, że ma "na celu zbudowanie zaplecza eksperckiego dla rozwoju naszego kraju poprzez bezpośrednie oddziaływanie na świadomość społeczną". I w ramach oddziaływania na świadomość Instytut tłumaczy hasła w internetowej encyklopedii.

Projekt nosi nazwę "Patriot" i zaczął się w sierpniu 2017 r. (wtedy jeszcze bez udziału PFN). Instytut szeroko o projekcie informował kilka miesięcy temu - wtedy jednak nie było żadnej wzmianki, że finansowego wsparcia udziela Polska Fundacja Narodowa. O jej udziale dowiedzieliśmy się przy okazji 75. rocznicy powstania w getcie warszawskim. To wówczas Instytut Zmian zaczął chwalić się notatkami finansowanymi przez PFN.

Potwierdzenie finansowania projektu można znaleźć np. na profilu na Twitterze. Z - założonego w tym miesiącu konta - dowiedzieliśmy się, że wpisu po hiszpańsku doczekała Mira Fuchrer, która walczyła w Żydowskiej Organizacji Bojowej i popełniła samobójstwo po odkryciu przez Niemców jednego z bunkrów.

Podobnie Leon Rodal, który był współzałożycielem Żydowskiego Związku Wojskowego. Poległ podczas powstania w getcie w Warszawie. Od kilku dni ma hasło w angielskiej wersji najpopularniejszej encyklopedii na świecie. To te wpisy na pewno finansowała PFN. W przypadku Fuchrer notka ma tylko kilka akapitów. Nieco większa jest biografia Rodala po angielsku i hiszpańsku.

Zobacz także: "Niech zostanie tak jak było" - o co chodzi w akcji Polskiej Fundacji Narodowej?

Asystent ministra odpowiedzialny za tłumaczenia

Fundacja Instytut Zmian powstała w sierpniu 2016 r., czyli na kilka miesięcy przed powołaniem PFN. Stowarzyszenie Instytut Zmian istnieje od kilku lat, zaczęło działać w okolicach 2011 r. Prezesem Instytutu od początku jest Rafał Kożuchowski. Jak wynika z jego profilu w serwisie LinkedIn, to pracownik banku PKO BP. Wcześniej był zatrudniony w Komisji Nadzoru Finansowego. Zdjęcia na LinkedIn i stronie think-tanku potwierdzają, że to ten sam człowiek.

To jednak nie Kożuchowski odpowiada za tłumaczenia. Koordynatorem projektu "Patriot" jest Tomasz Gontarz, który sam wskazuje, że pracuje w Ministerstwie Infrastruktury. Zajmuje tam stanowisko asystenta ministra infrastruktury Andrzeja Bittela. W lubelskim urzędzie wojewódzkim jest pełnomocnikiem ds. rozwoju infrastruktury kolejowej. W rozmowie z money.pl potwierdza, że opiekuje się projektem. - Chcemy popularyzować polską historię, walczyć z przekłamaniami historycznymi i zwiększać atrakcyjność turystyczną Polski - deklaruje.

To on wybiera hasła do tłumaczenia. - Kluczem są po prostu zbliżające się rocznice historyczne bądź żywe kwestie pojawiające się w przestrzeni - mówi.

- Nie jestem upoważniony do udzielania informacji o współpracy między tymi podmiotami. Skupiam się na koordynowaniu pracy tłumaczy i edytorów - dodaje. Odsyła do Polskiej Fundacji Narodowej. Ta w odpowiedzi na nasze pytania poinformowała, że przetłumaczonych zostanie około 1000 haseł. W ocenie PFN pomysł Instytutu Zmian wpisuje się w "statutowe cele" Fundacji, a zarazem pełni "istotną rolę w zagranicznej promocji polskiej historii, zabytków, kultury, gospodarki oaz przyrody". Wikipedia jako "najbardziej popularne źródło wiedzy internautów" ma pomagać w budowie pozytywnego wizerunku naszego kraju.

##Wcześniej płacił KGHM

Polska Fundacja Narodowa nie finansowała projektu od początku. Instytut Zmian najpierw dostawał pieniądze od Fundacji KGHM, czyli państwowego giganta wydobywczego. KGHM sfinansował tłumaczenie kilkudziesięciu haseł. Jak wynika z informacji money.pl, państwowy gigant przekazał na ten cel 15 tys. zł.

Gontarz kilka miesięcy temu podkreślał, że Fundacja nad hasłami pracuje społecznie. To sugeruje, że pieniądze trafiały nie do Instytutu, a do zewnętrznych tłumaczy. Gontarz w lutym tego roku zaznaczał w rozmowie z Edytą Hołdyńska z tygodnika "Sieci", że szuka sponsora na kolejne tłumaczenie.

Najpewniej więc dopiero w okresie luty - kwiecień w grze pojawiła się Polska Fundacja Narodowa. W planach Instytut ma tłumaczenie w niemieckiej, tureckiej i chorwackiej wersji Wikipedii. Język hebrajski też ma być kolejnym tłumaczonym. Informacje o jej zaangażowaniu w projekt "Patriot" zbiegły się z zatrudnieniem przez PFN agencji PR, która ma poprawić jej wizerunek.

Polska Fundacja Narodowa, której rolą ma być kreowanie pozytywnego wizerunku Polski za granicą, sama regularnie popada w tarapaty wizerunkowe. Na budżet Fundacji składają się spółki skarbu państwa. Jako pierwsi w money.pl informowaliśmy, że przez dekadę do budżetu Fundacji ma wpaść pół miliarda złotych. Fundacja jest kojarzona głównie z kampanii "Sprawiedliwe sądy" oraz ostatnich zapowiedzi wysłania jachtu w rejs dookoła świata.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: polska fundacja narodowa, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-04-2018

adalbert200Ja wiem, że Polska dla niektórych polityków PiS istnieje od momentu przejęcia przez nich władzy. Jednocześnie chciałbym powiedzieć, że ta niby Polska … Czytaj całość

23-04-2018

Prawdziwy PatriotaDrodzy Rodacy, Katolicy, Patrioci! Apeluję do was z całego serca abyście nadal ze wszystkich sił wspierali obecny Rząd! Bo tylko dzięki niemu Polska … Czytaj całość

23-04-2018

polecenie Izaak SingeraPewnie wykorzystają studentów a kasa wyparuje?

Rozwiń komentarze (50)