Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NIK skotrolował drogi. Połowa wymaga remontów

0
Podziel się:

Większość polskich dróg niedługo po oddaniu już wymaga remontów.

NIK skotrolował drogi. Połowa wymaga remontów
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Większość polskich dróg niedługo po oddaniu już wymaga remontów. Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła uchybienia i usterki w przypadku prawie 54 procent skontrolowanych przez siebie dróg.

Nieprawidłowości stwierdzono przede wszystkim na etapie wykonywania oraz odbioru robót budowlanych.

NIK przedstawił dziś wyniki kontroli, którą objęto od początku 2006 roku do połowy ubiegłego roku 260 dróg, zarówno krajowych, wojewódzkich jak i powiatowych. Wiceprezes NIK Jacek Kościelniak tłumaczy, że o złej jakości wykonywanych robót na drogach świadczy fakt, iż zaledwie po upływie około dwóch lat od odbioru końcowego występowała już znaczna liczba usterek i wad.

Nierzetelność i niedbalstwo to główne grzechy wykonawców. Niechlujne projekty, niewłaściwe materiały, a z drugiej strony zarządcy dróg, ktorzy nie potrafią wyegzekwować odpowiedniej jakości remontów przyczyniają się do utrwalenia obrazu przysłowiowych polskich dróg.

Wyniki kontroli NIK wskazują, że nieprawidłowości i uchybienia występowały na każdym etapie procesu inwestycyjnego- mówi Jacek Kościelniak.

W rezultacie, zły stan techniczny dróg, tuż po wykonaniu robót budowlanych, wymaga dodatkowych pieniędzy na usuwanie różnego rodzaju wad, niedoróbek i usterek. Traci na tym budżet państwa. Tracą też użytkownicy dróg.

Najbardziej odczuwają to na własnej skórze zawodowi kierowcy.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Austostrad zgadza się, że jakość wykonywanych w Polsce robót na drogach była w większości niezadowalająca. Rzecznik instytucji Andrzej Maciejewski podkreśla, że wyniki kontroli NIK są potwierdzeniem ich własnych badań.

Dlatego też GDDKiA wzmocniła laboratoria drogowe w całej Polsce po to, by pilnować jakości robót na najważniejszych drogach.

Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, drogowcy mają na swoje usprawiedliwienie tylko jedno: mnogość przepisów, na podstawie których działają. Drogowcy stosują przepisy 38 ustaw oraz 83 aktów wykonawczych do tych ustaw, towarzyszy im jeszcze 1100 norm i ponad 100 wytycznych.

NIK wnosi więc do Ministra Infrastruktury o podjęcie działań mających na celu, między innymi, stosowną nowelizację rozporządzeń, określających wymagania techniczne w budownictwie drogowym, w zakresie uaktualnienia, uproszczenia i ujednolicenia zawartych w nich przepisów.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)