Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Niższa pensja posłów. Na weto prezydenta nie ma co liczyć

46
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda zostawi w gestii ministrów kwestię obniżenia pensji poselskich i senatorskich.

Prezydenty przypieczętuje obniżenie pensji poselskich?
Prezydenty przypieczętuje obniżenie pensji poselskich? (Andrzej Hulimka/REPORTER/EAST NEWS)

Prezydent Andrzej Duda zostawi w gestii ministrów kwestię obniżenia pensji poselskich i senatorskich zapowiedzianych przez Jarosława Kaczyńskiego. - Myślę, że pan prezydent nie będzie wetował – powiedział w Trójce prezydencki minister Andrzej Dera.

Czy w Kancelarii Prezydenta RP planowane są obniżki pensji lub przekazanie przez ministrów nagród na cele charytatywne? Takie pytanie usłyszał w sobotę na antenie radiowej Trójki Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

- Każdy z nas sam podejmie decyzję, co z tym zrobić i jak zrobić. Takie są ustalenia, jeżeli chodzi o kancelarię prezydenta – wypowiedź Dery przytacza Polska Agencja Prasowa. - Prezydent miał polecić, by każdy we własnym sumieniu zadecydował i każdy z nas podejmie takową decyzję - dodał.

Derda zasugerował również, że prezydent nie będzie wetował ustawy obniżającej zarobki posłów.

Zobacz także: Oświadczenie Jarosława Kaczyńskiego. "Głos ludu, głos Boga"

Przypomnijmy, że Jarosław Kaczyński podczas czwartkowej konferencji prasowej, zorganizowanej po specjalnej naradzie Prawa i Sprawiedliwości, zapowiedział, że złoży projekt, w myśl którego obniży pensje poselskie i senatorskie o 20 proc.

Jeśli parlament przegłosuje projekt obniżający pensje (co jest niemal pewne, bo posiadający większość parlamentarną PiS ma obowiązywać dyscyplina), wówczas – jak policzyliśmy w money.pl- uposażenie zostanie zmniejszone o 2004 zł. Wyniesie więc 8017 zł brutto, czyli około 5,6 tysiąca na rękę.

Ile zarabiają politycy?
Zarobki posłów i senatorów Uposażenie (miesięcznie brutto) Dieta poselska (miesięcznie brutto) Razem (miesięcznie brutto)
Pensja obecna 10 021 zł 2 505 zł 12 526 zł
Pensja po obniżce o 20 proc. 8 017 zł 2 004 zł 10 021 zł
Źródło: Wyliczenia money.pl na podstawie danych rządowych

To nie jest jednak cała pensja parlamentarzysty. Do tego trzeba bowiem doliczyć comiesięczną dietę parlamentarną. Poseł lub senator może ją wydawać na wszystko, co ma związek z pracą posła, a więc chociażby na dojazdy, wyżywienie czy organizację spotkań z wyborcami.

Dieta ta stanowi 25 proc. uposażenia. Obecnie jest to 2 505 zł, które nie podlega już opodatkowaniu. Po obniżce dieta parlamentarna będzie wynosić już 2004,16 zł na rękę.

Inkasujący dotąd co miesiąc ponad 12,5 tys. zł brutto poseł i senator, po obniżce, będzie otrzymywał pensję wysokości nieco ponad 10 tys. zł brutto miesięcznie. Czyli około 7,6 tys. zł na rękę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(46)
kacper
6 lat temu
tak gggłośno owysokich zarobkach tylko kto ich ma ja pracuję w budżetówce 48 lat pracy i zarabiam 1800zł. na ręke pytam czy to są duże pieniądze/
Alabama
6 lat temu
No tak wybory się zbliżają ! Za chwilę bezrobotnym mamusiom 500 plus zagwarantują bezpłatny catering, bezpłatną opiekunkę do dzieci i sprzątaczkę, bony sodexo na tipsy, fryzjera i botox ! W takim kraju idzie żyć !
Ulalala
6 lat temu
Pan Gowin to już chyba pakuje walizki i wyrusza na podbój Irlandii :-)
Matka
6 lat temu
Huraaa obniżą im pensje i pewnie coś dołożą do 500 plus !!!!
Znafca latafc...
6 lat temu
"Głos ludu"? Sondaż robi się na 2000 osób. Jak protestowały dzisiątki tysięcy to głos ludu był głosem gorszego sortu. Tu chodzi o władzę w partii, pokazanie kto rządzi i kto jest wyznawcą. Jaro wie, że przegra wybory i będą starali się go odsunąć, więc chce zrobić czystkę w partii
...
Następna strona