Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nobel z ekonomii 2017. Richard H. Thaler laureatem

Amerykanin Richard H. Thaler został laureatem nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Jak uzasadnia komitet, nagroda została przyznana za wkład w ekonomię behawioralną.

Podziel się
Dodaj komentarz

Aktualizacja godz. 11.50

Tegorocznego laureata poznaliśmy w poniedziałek o 11.45. W poprzednich latach nagrodę otrzymało 78 laureatów, w tym tylko jedna kobieta. W tym roku wśród faworytów wymieniany był prezes Banku Rezerw Indii oraz amerykańscy akademicy.

Jednocześnie obserwatorzy zwracają uwagę, że zeszłoroczni laureaci - Brytyjczyk Oliver Hart i Fin Bengt Holmstroem - nie byli wcale uznawani za faworytów do nagrody.

Richard H. Thaler został nagrodzony za wkład w ekonomię behawioralną. Ma 72 lata, jest profesorem Uniwersytetu w Chicago. Jego badania często są cytowane w publikacjach dotyczących marketingu. Spostrzeżenia profesora pomagają nam rozpoznać marketingowe sztuczki i ich unikać.

"Poprzez zbadanie konsekwencji ograniczonej racjonalności, preferencji społecznych i braku samokontroli pokazał, jak te cechy ludzkie systematycznie wpływają na indywidualne decyzje, a także na wyniki rynkowe" - wskazał komitet w uzasadnieniu.

- Postaram się wydać to tak nieracjonalnie, jak to tylko możliwe - powiedział Thaler pytany, co zrobi z nagrodą pieniężną przyznawaną razem z Noblem.

Garść liczb. Od 1969 r. przyznano nagrodę 48 razy. Najmłodszy nagrodzony miał 51, a najstarszy - 90 lat. Wśród 78 laureatów była tylko jedna kobieta. Elinor Ostrom została nagrodzona w 2009 r.

Zobacz też: Pokojowy Nobel 2017: w tym roku bez kontrowersji. Komentują dziennikarze WP

Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii różni się od pozostałych dziedzin, w których jest przyznawana. Została ustanowiona w 1968 roku przez szwedzki bank centralny, bank jest też jej fundatorem. Stąd jej oficjalna nazwa brzmi: Nagroda Banku Szwecji imienia Alfreda Nobla. Laureata wybiera grono, złożone z profesorów ekonomii Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.

Tagi: nagroda nobla, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-10-2017

PWNiech ci uczeni nobliści powiedzą jak zlikwidować biedę na świecie a nie jak pomnożyć majątki milionerów

09-10-2017

egonA ja głupi znowu liczyłem na towarzysza Balcerowicza.

09-10-2017

zdziwionyCo na to Timmermans z Guyem V.? Tylko jedna kobieta wśród laureatów ? Toż to woła o pomste do Junkersa i cioci Anieli! Co na to Komisja Wenecka ? … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (17)