Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Morawiecki w Brukseli walczy o Baltic Pipe i uderza w Nord Stream 2

9
Podziel się:

Umowa w sprawie Nord Stream 2 powinna mieć charakter międzyrządowy, a nie międzykorporacyjny - powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawieck

Morawiecki w Brukseli walczy o Baltic Pipe i uderza w Nord Stream 2
(AFP/EAST NEWS)

- Umowa w sprawie Nord Stream 2 powinna mieć charakter międzyrządowy, a nie międzykorporacyjny - powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, który w poniedziałek spotkał się w Brukseli z unijną komisarz ds. handlu Cecilią Malmstroem.

Jak powiedział wicepremier Morawiecki w samolocie z Brukseli do Warszawy, w sprawie Nord Stream 2 Polska prezentuje jednoznaczne stanowisko.

- Mocno i jednoznacznie prezentujemy nasze stanowisko wskazując, że naszym zdaniem powinna być to umowa o charakterze międzyrządowym, a nie międzykorporacyjnym i w związku z tym powinna podlegać pełnej procedurze zatwierdzenia przez Komisję Europejską - wyjaśnił. Zapewnił, że komisarz zgodziła się z nim, ale wskazała, że są inne kraje członkowskie, które mają swoje inne interesy.

Rys. Izabela Procyk-Lewandowska/WP Money

- Wspomniałem także o tym, jak ważna w obecnych okolicznościach jest dla nas rura Baltic Pipe. Wspomniałem też o tym ministrowi gospodarki, energii i klimatu Danii, z którym także się spotkałem. Trzeba budować koalicję sprzyjających nam podmiotów i państw - dodał.

Nord Stream 2 to projekt dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie. Gazociąg ma być gotowy do końca 2019 roku. W tym samym roku Rosja zamierza zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Polska, kraje bałtyckie i Ukraina sprzeciwiają się projektowi.

gospodarka
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
WYRÓŻNIONE
Jan Kowalski
8 lat temu
Pokażcie swoją solidarność względem Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Chcecie tanich pracowników z Polski, Czech, Słowacji i Ukrainy, ale w sprawie gazu zdradzacie nas. Nie można mieć wszystkiego, czy warto tak upierać się o parę euro tańszy gaz i doprowadzić do rozpadu UE? Europa Środkowa nie zapomni Wam tego jeśli zignorujecie nasze podstawowe interesy.
alex
8 lat temu
Co do nachalnej propagandy rosyjskiej: Cena gazu z Rosji dla Polski (2016) - 227$/1000m3 Cena gazu z Kataru dla Polski (2016) - 183$/1000 m3
racjonalista
8 lat temu
Niemcy powinny zrezygnować ze swojego egoizmu gospodarczego na rzecz uczciwej współpracy gospodarczej i politycznej w ramach UE. Gazociąg NS2 przyniesie tylko więcej szkody niż pożytku, bowiem jest on korzystny jedynie dla jednego kraju UE i Rosji, nikt więcej poza Niemcami nie chce w Unii budowy tego gazociągu. Taka polityka rozsadzi UE od środka i doprowadzi do utraty zaufania do Niemiec oraz ich przewodniej roli w UE. O uzależnieniu gazowym od nieprzewidywalnego partnera jakim jest Rosja, nie ma co nawet się rozpisywać.