Notowania

energetyka
18-11-2018 (11:45)

Nord Stream to nie jest projekt biznesowy. Morawiecki ostro w Niemczech o ich współpracy z Rosją

Premier Morawiecki podczas dyskusji z wicekanclerzem Niemiec Olafem Scholzem w Hamburgu skrytykował Nord Stream 2 jako zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Grzegorz Bukala/Reporter)

- Niemieccy politycy twierdzą, że Nord Stream 2 jest to projekt biznesowy, lecz nikt w to tak naprawdę nie wierzy - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas dyskusji zorganizowanej w sobotę na uniwersytecie w Hamburgu w ramach konferencji FOTAR2018 poświęconej przyszłości stosunków transatlantyckich.

- Wyobraźmy sobie, co może się stać, jeżeli ukraiński system transportu gazu stanie się niepotrzebny. Co powstrzyma wówczas Władimira Putina przed marszem na Kijów? - pytał premier.

Morawiecki skrytykował współpracę zachodnich koncernów z Rosją przy realizacji Nord Stream 2. Jak zaznaczył, Europejczycy płacą Rosji za gaz duże pieniądze, które Rosja wydaje na zbrojenia, a następnie proszą Amerykę o parasol ochronny (przed Rosją). Czy w tym postępowaniu widać logikę? – zastanawiał się premier przytaczając słowa Włodzimierza Lenina, że „kapitaliści sprzedadzą nawet sznur, na którym zostaną powieszeni”.

Prezes UOKiK: postępowanie w sprawie Nord Stream 2 jest precedensowe

Morawiecki opowiedział się za rozbudową sieci terminali na gaz skroplony LNG podkreślając, że Polska ma już takie terminale.

Projekt biznesowy

Olaf Scholz, minister finansów w rządzie Angeli Merkel, potwierdził po raz kolejny stanowisko rządu niemieckiego, że Nord Stream 2 jest „projektem biznesowym”. Uznał dostawy rosyjskiego gazu za bezpieczne i tanie. Zapewnił, że Berlin zabiega o to, by po uruchomieniu gazociągu przez Morze Bałtyckie Ukraina pozostała nadal krajem tranzytowym.

Scholz uznał plany budowy terminali LNG za dobry pomysł. Niemcy, które nie mają obecnie ani jednego takiego terminalu, planują ich budowę. Polityk niemieckiej SPD zapewnił jednocześnie, że Niemcy nie są uzależnione od rosyjskiego gazu.

Armia europejska

Tematem dyskusji obu polityków w Hamburgu był także pomysł utworzenie armii europejskiej,zaproponowany przez prezydenta Emmanuela Macrona i poparty przez kanclerz Angelę Merkel.

- Jestem absolutnie za silną armią europejską, jednak najpierw musimy zwiększyć wydatki na obronność – powiedział Morawiecki. Wytknął Niemcom, że ich budżet na wojsko wynosi zaledwie 1,3 proc. PKB, a Francji 1,78 proc. Podkreślił, że Polska wydaje na wojsko ponad 2 proc. PKB. Zwiększenie nakładów jest bardzo potrzebne - mówił premier zapewniając, że Polska popiera propozycje zmierzające do zacieśnienia współpracy wojskowej.

Obaj politycy zwracali uwagę na zagrożenia wynikające z naruszania przez Rosję Traktatu o likwidacji pocisków średniego zasięgu. Zdaniem Morawieckiego problem nie dotyczy tylko Rosji, lecz także Chin. - Polska leży na wschodniej flance NATO i czuje się zagrożona - tłumaczył premier. Wyraził też zrozumienie dla zapowiedzi Donalda Trumpa, że jego kraj wypowie traktat.

Morawiecki podkreślał, że Polska należy do nielicznych krajów, które mają dobre stosunki zarówno z Europą, jak i ze Stanami Zjednoczonymi.

Jeden z najlepszych

Mateusz Morawiecki spędził na hamburskim uniwersytecie semestr letni w 1994 roku. - Morawiecki studiował integrację europejską i międzynarodowe stosunki gospodarcze - powiedział Deutsche Welle jego ówczesny profesor Thomas Bruhla. To był program przeznaczony dla młodych studentów z byłych krajów komunistycznych - wyjaśnił niemiecki naukowiec, specjalista od prawa międzynarodowego.

- Morawiecki był jednym z najlepszych studentów - ocenił Bruhla. Jak podkreślił, premier utrzymuje wciąż bliskie kontakty z uczelnią.

Tagi: energetyka, nord stream, gaz, morawiecki, niemcy, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-11-2018

jan-49morawiecki moze sobie gadac co chce tylko to mu pozostalo bo nikt go nie bierze na powaznie wszyscy go znaja jako klamce i wazeliniarza z ktorym nikt … Czytaj całość

18-11-2018

xxxKrzywousty się rzuca, ale nic z tego nie wyniknie. Od premiera oczekiwałbym merytoryki i skuteczności.

18-11-2018

dżepettoty się pinokio nie troszcz o ukrainę, ty się o Polskę martw. po 1 prąd i caz jedne z najdroższych. ściągajcie -najlepiej z papui nowej gwinei . po2 … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (97)