Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nowa ordynacja podatkowa. "Decyzja w najbliższym czasie"

0
Podziel się

Projekt zawiera krytykowaną przez biznes klauzulę przeciw unikaniu opodatkowania.

Nowa ordynacja podatkowa. "Decyzja w najbliższym czasie"
(Wojciech Strożyk/REPORTER)
bDXNFtxh

- _ Decyzja rządu ws. projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej zapadnie w najbliższym czasie _ - mówi wicepremier, Janusz Piechociński. Projekt zawiera wiele zmian korzystnych dla podatników oraz krytykowaną przez biznes klauzulę przeciw unikaniu opodatkowania.

Piechociński pytany z czego wynika opóźnienie w pracach rządu nad tą propozycją, odpowiedział: - _ Każde bardziej radykalne rozwiązanie ma zwolenników i przeciwników. Ja stoję na stanowisku, że dla racjonalnych podatników powinniśmy mieć marchewkę, a dla nieracjonalnych i oszustów - kij _.

Dopytywany, czy oznacza to, że klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania wejdzie w życie, odpowiedział: _ Dokładanie tak _.

bDXNFtxj

Ostatnio wiceminister finansów Janusz Cichoń w piśmie do sekretarza Rady Ministrów Macieja Berka zwrócił uwagę na pilną potrzebę podjęcia przez rząd odsuwanej od kilku miesięcy decyzji ws. noweli Ordynacji podatkowej. Cichoń przypomniał, że projekt jest priorytetowy i według planów miał być przyjęty już w zeszłym roku. Ponadto wdraża unijne prawo i za opóźnienia mogą nam grozić kary.

Chodzi o projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, który oprócz korzystnych dla podatników zmian zawiera krytykowaną przez biznes tzw. klauzulę przeciw unikaniu opodatkowania. Według resortu finansów klauzula ma przeciwdziałać stosowanej przez firmy optymalizacji podatkowej, która obniża dochody budżetu o miliardy złotych. Zdaniem ministra finansów Mateusza Szczurka klauzula będzie spełniać funkcję prewencyjną. Chodzi o to, by zniechęcić koncerny do unikania opodatkowania np. poprzez transferowanie zysków za granicę albo ukrywanie ich poza Polską.

Małgorzata Kidawa-Błońska, zapytana o pismo Cichonia wyjaśniła, że premier Ewa Kopacz ma pewne wątpliwości w związku z tym projektem. _ - Jeśli są jakieś nieścisłości, to wolimy te wszystkie sprawy doprecyzować. Na przedostatnim posiedzeniu rządu nie było ministra Mateusza Szczurka i premier Ewa Kopacz nie mogła otrzymać wszystkich informacji _ - relacjonowała Kidawa-Błońska. - _ Dopóki pani premier nie otrzyma odpowiedzi na wszystkie pytania, projekt nie zostanie przyjęty _.

_ - Rozumiem, że resortowi finansów zależy, aby projekt przyjąć jak najszybciej, ale odpowiedzialność za wszystkie ustawy bierze na siebie rząd i pani premier, dlatego każda ustawa musi mieć pełną akceptację _ - podkreśliła rzeczniczka rządu, dodając, że w momencie, gdy wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane, projekt trafi na posiedzenie rządu.

bDXNFtxp
Czytaj więcej w Money.pl
Podatkowe propozycje prezydenta pod lupą Projekt zawiera przepisy, które zwiększą pewność podatników w kwestiach związanych z przedawnieniem zobowiązań podatkowych.
Przełomowe propozycje dla frankowiczów? - _ To najlepsze, zweryfikowane przez czołówkę ekonomistów w Polsce, propozycje w tym zakresie _ - zapowiedział Janusz Piechociński.
Kopacz i Piechociński będą sie tłumaczyć z JSW? Lider SP Zbigniew Ziobro wezwał we wtorek premier Ewę Kopacz oraz wicepremiera i ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego, by publicznie wytłumaczyli się ze swoich działań ws. Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Według niego to oni odpowiadają za kłopoty spółki.
bDXNFtxK
prawo podatkowe
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)