Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowa ordynacja podatkowa. Tyle osób ją przygotowuje

0
Podziel się:

O nowe przepisy z zakresu prawa podatkowego, zabiegało Ministerstwo Gospodarki pod kierownictwem wicepremiera Janusza Piechocińskiego z PSL

Leonard Etel
Leonard Etel (Uniwersytet w Białymstoku)

Nad kwestiami, które powinny być uregulowane w przyszłej Ordynacji podatkowej, pracuje 15 zespołów - powiedział przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego prof. Leonard Etel. Pierwsze efekty prac zespołów powinny być znane do 16 stycznia.

_ Stworzyliśmy listę 15 problemów, które muszą być rozwiązane w nowej Ordynacji podatkowej. Do każdego z nich został przypisany zespół opracowujący kształt przyszłych regulacji _ - powiedział prof. Etel.Poinformował, że do 16 stycznia zespoły powinny przedstawić główne założenia poszczególnych instytucji, które powinny zostać uregulowane w Ordynacji podatkowej. _ Do 27 stycznia przedstawię syntezę ustaleń zespołów ze wskazaniem pożądanego kierunku zmian w Ordynacji, do dyskusji na komisji _ - dodał prof. Etel. Podkreślił, że kierunkowe założenia nowej Ordynacji podatkowej zostaną przedstawione w terminie określonym w rozporządzeniu dotyczącym komisji, czyli najpóźniej do 21 marca br. _ Być może będą gotowe na przełomie lutego i marca _ - zapowiedział.Wyjaśnił, że jeden z zespołów ma za zadanie określić zakres przedmiotowy, do którego będzie miała zastosowanie przyszła Ordynacja podatkowa, inny zajmuje się ustaleniem ogólnych zasad prawa podatkowego.

Prace kolejnego poświęcone są prawom i obowiązkom podatnika. Komisja ustaliła też, że Ordynacja powinna uregulować na nowo kwestie reprezentacji w prawie podatkowym oraz przedawnienia zobowiązań podatkowych.Powołano także zespół problemowy, którego celem jest uproszczenie prawa podatkowego. _ Obecnie postępowanie podatkowe jest zbyt sformalizowane, a przez to drogie _ - ocenił prof. Etel. W nowej Ordynacji ma zostać też uregulowana kwestia tzw. niewładczych form załatwiania spraw podatkowych. _ Chodzi np. o porozumienia czy mediacje. Należy promować załatwianie spraw w ten sposób, zamiast doprowadzać do formalnych sporów między podatnikami i fiskusem _ - dodał Etel.

Część nowych przepisów ma być poświęcona problemom związanym z tajemnicą skarbową. Komisja uznała też, że konieczne jest uporządkowanie kwestii związanych z kontrolą skarbową i kontrolą podatkową. _ Należy wskazać, że urzędy skarbowe kontrolują zwykłych podatników, a UKS-y wkraczają w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa podatkowego, np. gdy zachodzi obawa fałszowania dokumentów czy celowego wyłudzenia podatku _ - powiedział przewodniczący komisji.Poza tym w nowej Ordynacji poruszone zostaną sprawy związane z klauzulą unikania opodatkowania. Odrębnie i na nowo zostaną potraktowane regulacje dotyczące kar, wprowadzone mają zostać zasady ich miarkowania. _ Chodzi o to, by kary były adekwatne do wagi popełnionego przewinienia _ - wyjaśnił profesor.Odrębny problem to cały blok zmian dotyczący specyfiki gminnych organów podatkowych. _ Martwimy się o brak jednolitości interpretacji podatkowych wydawanych w imieniu ministra finansów przez izby skarbowe, ale nie zauważamy, że swoje interpretacje wydaje też
ok. 2,5 tys. gminnych organów podatkowych. Je także trzeba ujednolicić _ - dodał.

Prace nad stworzeniem nowej Ordynacji podatkowej - zapowiedzianej w expose premier Ewy Kopacz - zaczęła pod koniec listopada powołana specjalnie w tym celu Komisja Kodyfikacyjna Ogólnego Prawa Podatkowego. Jej przewodniczący prof. Etel mówił wówczas, że za cztery miesiące mają być gotowe wstępne założenia do nowej ordynacji, a w ciągu następnych dwóch lat zostanie przygotowany projekt nowej ustawy. Jego zdaniem wskazany termin wystarczy na przygotowanie nowego, dobrego aktu prawnego. Powinien on jednak mieć jak najdłuższe vacatio legis, co najmniej półroczne.

Przewodniczący komisji uważa, że obecna Ordynacja podatkowa powinna zostać zastąpiona nową ustawą, która będzie zawierać katalog ogólnych zasad prawa podatkowego, uporządkuje przepisy, wprowadzi do nich niezbędne instytucje oraz wyważy interesy fiskusa i podatnika.

Minister finansów Mateusz Szczurek mówił w listopadzie podczas uroczystości wręczenia aktów powołania na członków komisji, że w nowej ustawie trzeba będzie połączyć interesy czasami sprzeczne, czyli podatników i sektora finansów publicznych. Według ministra nowe przepisy powinny też być zachętą dla podatników, którzy wahają się, czy uczciwie regulować swoje zobowiązania.

O nowe przepisy z zakresu prawa podatkowego, które miałyby poprawić relacje na linii urząd skarbowy - podatnik, szczególnie zabiegało Ministerstwo Gospodarki pod kierownictwem wicepremiera Janusza Piechocińskiego z PSL. W październiku resort gospodarki przekazał MF rekomendacje do przygotowania nowej ordynacji. Powstały one przy współudziale partnerów społecznych, propozycje rozwiązań były formułowane na podstawie ich opinii i doświadczeń.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)