Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowa misja w Afganistanie tematem posiedzenia ministrów obrony

0
Podziel się:

Ministrowie mają przyjąć wstępne założenia planu tej misji.

Nowa misja w Afganistanie tematem posiedzenia ministrów obrony
(Kate Holt /eyevine/EAST NEWS)
bELdSYoR

Obradujący od dziś w Brukseli ministrowie obrony państw NATO mają jutro przyjąć wstępne założenia planu nowej misji w Afganistanie po 2014 roku, ale szczegóły będą znane najwcześniej w przyszłym roku. Polska na razie nie określa swego zaangażowania.

Polski minister obrony Tomasz Siemoniak powiedział dziś dziennikarzom, że _ nie spodziewa się wiążących konkluzji i Polska nie zamierza określać swego zaangażowania _ w nową misję NATO w Afganistanie po opuszczeniu tego kraju przez siły bojowe po 2014 r.

Decyzję - dodał - będzie można podejmować dopiero wiosną przyszłego roku, już po wyborach prezydenckich w USA, kraju najbardziej zaangażowanym w Afganistanie.

bELdSYoT

_ - Nie sądzę, by dziś ktoś mógł odpowiedzialnie powiedzieć, jak ma wyglądać ta hipotetyczna misja po 2014 roku. Bo wszystkie kraje poważnie traktują deklarację ze szczytów w Lizbonie i Chicago, że wychodzimy w 2014 r. A skoro wychodzimy w 2014 r., to nie po to, by już dziś mówić, co tam będzie miało się dziać _ - powiedział.

Ministrowie 28 państw członkowskich NATO spotkają się w środę z partnerami z 22 innych państw z Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie, by omówić wyzwania związane z przekazaniem odpowiedzialności za bezpieczeństwo w tym kraju siłom afgańskim. Jak zaplanowano na szczycie w Lizbonie w roku 2010, ma to nastąpić do końca 2014 roku. Wysokie rangą źródła natowskie zapewniały w poniedziałek, że rosnąca liczba przypadków tzw. ataków wewnętrznych na wojska ISAF, czyli ataków dokonywanych przez ludzi ubranych w afgańskie mundury wojskowe lub policyjne, nie wpłynie na ten kalendarz.

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen zapowiedział, że w przyszłym roku uzgodniony zostanie plan tej nowej misji, której głównym zadaniem ma być _ szkolenie, doradzanie i pomaganie _ afgańskim siłom bezpieczeństwa narodowego (armii i policji) po opuszczeniu tego kraju przez siły bojowe po 2014 roku.

Ministrowie mają przyjąć wstępne założenia planu tej misji, ale jej koncepcja może być gotowa najwcześniej _ koło lutowego posiedzenia ministrów NATO _ - mówiły natowskie źródła.

bELdSYoZ

Potwierdziły one, że _ sześć państw partnerskich _ wyraziło duże zainteresowanie uczestnictwem w tej misji. Jak podało źródło z kręgów NATO, chodzi o Szwecję, Gruzję, Australię, Finlandię, Nową Zelandię i Ukrainę.

Czytaj więcej w Money.pl
Brawurowa akcja Grom-u w Afganistanie Tylko w ciągu ostatniego miesiąca Polacy wykryli i zniszczyli pięć należących do rebeliantów składów środków bojowych.
Ograniczają wywożenie dolarów. Powód? W związku z gwałtownym spadkiem kursu wymiennego irańskiego riala władze afgańskiej prowincji Herat ograniczyły wywóz amerykańskiej waluty z Afganistanu do Iranu.
Wybiorą prezydenta bez względu na rebelię Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj oświadczył, że nie przesunie terminu elekcji.
bELdSYpu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)