Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowa partia Palikota. Są szczegóły weekendowego kongresu

0
Podziel się:

Według nieoficjalnych informacji w nazwie pozostanie słowo Ruch. Na weekendowym kongresie pojawią się między innymi Ryszard Kalisz i Wanda Nowicka.

Nowa partia Palikota. Są szczegóły weekendowego kongresu
(Maciej Goclon/East News)

W weekend w stolicy zostanie zorganizowany kongres, na którym na bazie Ruchu Palikota powstanie nowa partia. Jej twarzami - obok Janusza Palikota - mają być Marek Siwiec i Jan Hartman. Według nieoficjalnych informacji w nazwie partii będzie słowo _ Ruch _, ale nie będzie już nazwiska Palikota.

Kongres będzie dwudniowy. W sobotę w części nieoficjalnej delegaci na zjazd - czyli między innymi zarząd i posłowie Ruchu Palikota - będą głosowali nad zmianami w statucie, co jest niezbędne, by zmienić nazwę partii i poszerzyć jej formułę - powiedział rzecznik partii Andrzej Rozenek.

W niedzielę nowe ugrupowanie zostanie oficjalnie zaprezentowane w Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska. Przewidziane zostało między innymi wystąpienie lidera nowej formacji Janusza Palikota. Poseł RP Łukasz Gibała zapowiada, że przedstawiony zostanie wówczas także program formacji.

Według zapowiedzi Palikota, nową partię - obok RP - będą współtworzyć: Stowarzyszenie Ruch Społeczny Europa Plus kierowane przez europosła Marka Siwca, Unia Lewicy, Racja Polskiej Lewicy oraz Partia Demokratyczna Andrzeja Celińskiego. Kilka tygodni temu Celiński zadeklarował wolę współpracy przy tworzeniu nowego ugrupowania.

Wczoraj pojawiła się informacja, że współpracować w parlamencie z nową partią będzie również była posłanka RP, wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka, która pojawi się także jako gość na kongresie.

W tym samym charakterze w kongresie zamierzał wziąć udział były polityk SLD, szef Stowarzyszenia Dom Wszystkich Polska Ryszard Kalisz, jednak - jak dziś przyznał - do tej pory nie otrzymał oficjalnego zaproszenia. Dom Wszystkich Polska - obok między innymi RP, stowarzyszenia Ruch Społeczny Europa Plus, Stronnictwa Demokratycznego - są zaangażowane w inicjatywę Europa Plus. Inicjatywa ta została stworzona m.in. z myślą o wystawieniu wspólnej centrolewicowej listy w przyszłorocznych wyborach do PE.

W nazwie ma pozostać _ Ruch _Podczas sobotniej części kongresu przyjęta zostanie nazwa ugrupowania. Z nieoficjalnych zbliżonych do środowiska powstającej formacji wynika, że pozostanie w niej słowo _ Ruch _. We wcześniejszych nieoficjalnych rozmowach politycy RP mówili, że nazwa ma łączyć w jakiś sposób obecną i _ Europę Plus _.

Według prof. Jana Hartmana, dotychczas związanego ze stowarzyszeniem Siwca, nazwę spośród kilku propozycji wybiorą uczestnicy sobotniej części kongresu. Podkreślił jednocześnie, że Palikot ma już swojego faworyta - czyli propozycję, która _ najlepiej wypadła w konsultacjach _ - i zarekomenduje tę nazwę na kongresie.

Siwiec, wcześniej polityk SLD, oraz Hartman mają być jednymi z liderów nowej formacji. Pytani, czy będą w sobotnich wyborach ubiegać się o stanowiska we władzach nowego ugrupowania, potwierdzili.

Siwiec powiedział, że będzie kandydował do zarządu, także Hartman zamierza się ubiegać o _ któreś z kluczowych stanowisk _. Obaj podkreślają, że nie zamierzają kandydować na funkcję szefa formacji. _ - Szef to Palikot. Do wiceszefa nie pretenduję, ale może się na przykład znajdę w zarządzie, albo na którymś ze stanowisk szefa któregoś z organów _ - powiedział Hartman.

W niedzielę ma on zaprezentować deklarację ideową nowej formacji. - _ Po prostu połączenie idei wolnościowych, czyli liberalnych z ideami solidarności społecznej, czyli takimi socjalnymi, społecznymi. Co do linii partii wszystko jest jasne - taka bardzo przewidywalna, normalna zachodnia partia socjaldemokratyczna czy lewicowo-liberalna _ - powiedział Hartman.

Kongres bez KwaśniewskiegoWedług niego, w kongresie nie weźmie udziału b. prezydent Aleksander Kwaśniewski, współzałożyciel inicjatywy centrolewicowej listy na wybory do PE Europa Plus. _ - Z zasady nie będzie, bo Aleksander Kwaśniewski jest naszą podporą w Europie Plus, będzie takim filarem kampanii wyborczej do europarlamentu _ - stwierdził. Zwrócił uwagę, że inicjatywa Europa Plus to koalicja i Kwaśniewski _ nie może wyróżniać _ jednego z partnerów.

Sam Kwaśniewski pytany, czy przekształcenie partii Palikota będzie miało wpływ na Europę Plus podkreślił, że celem inicjatywy jest niezmiennie stworzenie koalicji na wybory europejskie. _ W skład koalicji mogą wchodzić różne podmioty, jak partia Janusza Palikota, inicjatywa Ryszarda Kalisza, Stronnictwo Demokratyczne, czy Zieloni _ - powiedział Kwaśniewski.

Hartman na pytanie, czy w kongresie udział weźmie Andrzej Olechowski, odparł, że Olechowski _ jest w bardzo dobrych stosunkach _ z Januszem Palikotem. _ - Mam nadzieję, że się na kongresie pojawi, ale nawet jak się nie pojawi, to nie należy z tego jakichś wniosków wyciągać _ - powiedział. Olechowski uczestniczył w ubiegłorocznym kongresie małych i średnich przedsiębiorstw, zorganizowanym przez RP.

Po kongresie, na którym zainaugurowana zostanie działalność nowej formacji, Łukasz Gibała i Andrzej Rozenek zapowiadają 16 konwencji regionalnych. Zostaną na nich zaprezentowane programy dla poszczególnych regionów, a także wybrane nowe władze szczebla wojewódzkiego.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)