Notowania

ustawa deweloperska
05.02.2014 12:00

Nowa ustawa deweloperska. Nie zawsze chroni klientów

UOKiK sprawdził, czy przedsiębiorcy przestrzegają tak zwanej nowej ustawy deweloperskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Donat Brykczyński/Reporter)

Przepisy swoje, deweloperzy swoje. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził, czy przedsiębiorcy przestrzegają tak zwanej nowej ustawy deweloperskiej. Weszła ona w życie w kwietniu 2012. W założeniu miała w większym stopniu chronić klientów takich firm.

Z kontroli wynika jednak, że przedsiębiorcy znaleźli sposoby, by umowy nie były zbyt korzystne dla klientów. Jak mówi Marcin Karczewski z wydziału miejskiego rzecznika konsumentów w Warszawie, wykryto wiele tak zwanych klauzul niedozwolonych. Przedsiębiorcy narzucają firmę administrującą i dodatkowe koszty. Nie pozwalają też na określonych warunkach odstąpić od umowy bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Nadużywane są też kary umowne.

Podczas kontroli sprawdzono 93 przedsiębiorców. U 89 wykryto wady w umowach. Jeden z deweloperów nie miał specjalnego rachunku zastrzeżonego, na który klienci wpłacali pieniądze. W innych umowach brakowało informacji. Anna Jackowska, Powiatowy Rzecznik Konsumenta w Otwocku zwraca też uwagę, że klienci firm nie czytają umów. Apeluje jednocześnie, żeby uważnie przeczytać to, co się podpisuje, albo przekazać projekt prawnikowi. Klientom firm deweloperskich pomagają też rzecznicy konsumentów i sam UOKIK.

W sumie urząd zakwestionował prawie 500 zapisów w umowach deweloperskich.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie informowali o postępach w budowie Oto niektóre wnioski z kontroli przeprowadzonej przez UOKiK.
Telekomunikacja Polska łamie prawo? Telekomunikacja Polska wysyłała faktury elektroniczne zamiast tradycyjnych abonentom, którzy nie wyrazili na to zgody - ustalił Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta.
Ubezpieczyciele wprowadzali w błąd. Są kary Kary nałożone przez UOKiK na kilka firm, wyniosły łącznie ponad 10 mln złotych.
Miliardowa kara dla gazowego monopolisty? UOKiK podejrzewa, że PGNiG mogła wykorzystywać swoją pozycję rynkową stosując umowy niekorzystne dla firm.
Tagi: ustawa deweloperska, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości, IAR, czołówki, nieruchomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz