Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Chińczycy walczą o inwestycje w Polsce. Coraz więcej chętnych

12
Podziel się:

Chińska spółka wraz z polskimi partnerami wybuduje dwa odcinki nowo powstających w naszym kraju dróg. Bije się też o fragment tunelu metra pod Warszawą. Takich inwestycji jest więcej.

Chińczycy znów chcą budować polskie drogi
Chińczycy znów chcą budować polskie drogi (TOMASZ HOLOD / Polska Press / EastNews)

Idzie nowa chińska ofensywa inwestycyjna - pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna". 13-kilometrowy odcinek północnej obwodnicy Krakowa, czyli drogi ekspresowej S52, zbudują Chińczycy Stecol Corporation w konsorcjum z firmą Polbud Pomorze.

Dodatkowo Stecol wybuduje też 16-kilometrowy fragment drogi nr 47 z Rdzawki do Nowego Targu. Obie inwestycje są w sumie warte około dwa miliardy złotych.

To nie wszystko. Chińczycy z firmy Sinohydro chcieli wydrążyć tunel pod metro w Warszawie od bazy w Morach do ulicy Powstańców Śląskich. Przetarg przegrali, ale walczą o jego unieważnienie i ponowne rozpisanie walczą, a sprawa trafiła do UOKiK.

Zobacz także: Zobacz też: KGHM zainwestuje w Polsce 10 mld zł

Chińskie firmy próbują wejść na polski rynek budowlany na znacznie większą skalę - mówi "DGP" Marcin Lewandowski z firmy Porr Polska Infrastructure.

Powoli Polacy zapominają już o niesmaku, jaki zostawili Chińczycy przed Euro 2012. Chińska firma Covec w 2012 roku przestała płacić podwykonawcom za budowę dwóch odcinków autostrady A2 z Łodzi do Warszawy i roboty stanęły. Dopiero w 2015 roku GDDKiA ściągnęła z Covec pieniądze należące się nam z tytułu kar umownych. Zaś w 2017 roku udało się dopiero odzyskać odsetki od tych kar.

Obecne przepisy mają jednak lepiej chronić interes inwestorów i chińskie firmy nie mają być już takim zagrożeniem. A jakość robót, którą oferują, jest coraz wyższa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(12)
IPIK
4 lata temu
Oni wiedza co robią !! Wyślą 100 tys łopat , z kobietami....zabiorą paszporty i ....haaaa juz mamy 300 tys dodatkowych pracowników !. Tak sie kolonizuje Afryke ;).. a my jesteśmy na początku sukcesu !
maks
4 lata temu
Chińczycy STRACILI w Azji reputację, gdy zaczęły zawalaćsięi mosty i pękać autostrady przez nich budowane. Tajlandia woli WŁOCHÓW - jakoś wcale nie droższych!!! - i dobrze na tym wychodzi.
Opl
4 lata temu
Brawo nareszvcie
Ja
4 lata temu
Zakaz wpuszczania czerwonej komunistycznej zarazy
Twój Stary
4 lata temu
Jakość robót coraz wyższa ?! Już teraz ma być wysoka!