Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Tomasz Sąsiada
|

Chińczycy walczą o inwestycje w Polsce. Coraz więcej chętnych

12
Podziel się

Chińska spółka wraz z polskimi partnerami wybuduje dwa odcinki nowo powstających w naszym kraju dróg. Bije się też o fragment tunelu metra pod Warszawą. Takich inwestycji jest więcej.

Chińczycy znów chcą budować polskie drogi
Chińczycy znów chcą budować polskie drogi (TOMASZ HOLOD / Polska Press / EastNews)
bDoRBMzp

Idzie nowa chińska ofensywa inwestycyjna - pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna". 13-kilometrowy odcinek północnej obwodnicy Krakowa, czyli drogi ekspresowej S52, zbudują Chińczycy Stecol Corporation w konsorcjum z firmą Polbud Pomorze.

Dodatkowo Stecol wybuduje też 16-kilometrowy fragment drogi nr 47 z Rdzawki do Nowego Targu. Obie inwestycje są w sumie warte około dwa miliardy złotych.

bDoRBMzr

To nie wszystko. Chińczycy z firmy Sinohydro chcieli wydrążyć tunel pod metro w Warszawie od bazy w Morach do ulicy Powstańców Śląskich. Przetarg przegrali, ale walczą o jego unieważnienie i ponowne rozpisanie walczą, a sprawa trafiła do UOKiK.

Zobacz także: Zobacz też: KGHM zainwestuje w Polsce 10 mld zł

Chińskie firmy próbują wejść na polski rynek budowlany na znacznie większą skalę - mówi "DGP" Marcin Lewandowski z firmy Porr Polska Infrastructure.

bDoRBMzx

Powoli Polacy zapominają już o niesmaku, jaki zostawili Chińczycy przed Euro 2012. Chińska firma Covec w 2012 roku przestała płacić podwykonawcom za budowę dwóch odcinków autostrady A2 z Łodzi do Warszawy i roboty stanęły. Dopiero w 2015 roku GDDKiA ściągnęła z Covec pieniądze należące się nam z tytułu kar umownych. Zaś w 2017 roku udało się dopiero odzyskać odsetki od tych kar.

Obecne przepisy mają jednak lepiej chronić interes inwestorów i chińskie firmy nie mają być już takim zagrożeniem. A jakość robót, którą oferują, jest coraz wyższa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bDoRBMzy
bDoRBMzS
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(12)
stegfam
2 lata temu
Dlaczego we własnym kraju Polacy są tylko podwykonawcami którym się nie płaci
jj
2 lata temu
Lepiej ich ine wpuszczać .Znani są z fuszerek i niedokładnosci. U siebie też mieli parę głośnych przypadków gdy sie waliły mosty i drogi. Firmy zachodnie które u nich produkują maja nadzór nad produkcją ich wyrobów.Dlatego markowe towary ze śwata zach.są tam robione ,ale pod kontrola zachodnich technologów. Z budową dróg u nas w ich wykonaniu może być róznie.Lepeij ich spławić.
Twój Stary
2 lata temu
Jakość robót coraz wyższa ?! Już teraz ma być wysoka!
bDoRBMzT
Opl
2 lata temu
Brawo nareszvcie
amelie2
2 lata temu
[QUOTE] Chińczycy walczą o inwestycje w Polsce [/QUOTE] Nadzoruję od kilku lat chińskich wykonawców, obecnie w Angoli, poprzednio w Nigerii. Trzeba im bardzo dokładnie patrzeć na ręce. U siebie budują poprawnie, ale ich socjalistyczne centrale handlu zagranicznego wybieraja do realizacji kontraktów najczęściej firmy najtańsze i bez doświadczenia.