Notowania

kraj
24.11.2016 17:59

Będzie nowe ministerstwo? Prezydent: nie będę miał nic przeciwko

Prezydent był pytany w czwartkowym wywiadzie dla portalu Interia, czy jego zdaniem warto byłoby powołać ministerstwo ds. europejskich. Duda podkreślił, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej, "więc polityka w ramach UE powinna u nas zajmować bardzo istotną pozycję".

Podziel się
Dodaj komentarz
(KAROLINA MISZTAL/REPORTER)

Polska jest członkiem UE, więc polityka europejska powinna zajmować istotną pozycję. Jeżeli rząd zdecyduje o powołaniu ministerstwa ds. UE, nie będę miał nic przeciwko temu - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent był pytany w czwartkowym wywiadzie dla portalu Interia, czy jego zdaniem warto byłoby powołać ministerstwo ds. europejskich. Duda podkreślił, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej, "więc polityka w ramach UE powinna u nas zajmować bardzo istotną pozycję".

- Jeżeli rząd zdecyduje o powołaniu ministerstwa ds. UE, na pewno nie będę miał nic przeciwko temu, bo takie warianty programowe były w programie PiS, w którego przygotowaniu i promowaniu osobiście kiedyś uczestniczyłem, więc uważam, że ministerstwo ds. UE mogłoby u nas istnieć - powiedział prezydent.

Był też pytany o to, czy jego zdaniem szef MSZ Witold Waszczykowski dobrze prowadzi politykę zagraniczną Polski. - Generalnie uważam, że polska polityka zagraniczna jest w tej chwili dobrze prowadzona. Kwestie, które są dla nas najistotniejsze, są silnie akcentowane. Mówimy na arenie europejskiej swoim głosem, a nie powtarzamy za kimś, na arenie światowej też. Mamy wyznaczone cele, które udaje się osiągać - powiedział prezydent.

Zaznaczył, że udało się doprowadzić m.in. do decyzji NATO dotyczącej wzmocnienia obecności sił Sojuszu w Polsce i w całym regionie. - To zadanie udało się zrealizować. Dzisiaj mamy kolejne zadanie, jeżeli chodzi o osiągnięcie pewnego progu na arenie międzynarodowej, mam na myśli niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019 - powiedział Duda.

- To jest też pewna koncepcja dalszego rozwoju wspólnoty europejskiej. Uważamy, że UE powinna być unią wolnych narodów i równych państw. To z całą mocą akcentujemy - dodał prezydent.

Był też pytany, jaki wynik przyszłorocznych wyborów parlamentarnych w Niemczech byłby najkorzystniejszy dla Polski. - Uważam, że kanclerz Angela Merkel jest dobrym kanclerzem Niemiec i zapewnia pewną stabilność, która jest dla mnie istotna, jeżeli chodzi o kierunki polityki europejskiej. W związku z tym nie jestem niezadowolony z obecnego niemieckiego rządu - powiedział.

Według prezydenta, obecny rząd Niemiec "w większości prowadzi wyważoną politykę". - Mamy oczywiście tematy, co do których zgody między nami nie ma, w każdym razie jest niepełna. Choćby dotyczy to Nord Stream 2, gazociągu niemiecko-rosyjskiego de facto. Rząd niemiecki dystansuje się od tematu Nord Stream 2, twierdząc, że to jest kwestia biznesowa, a nie polityczna. My jednak uważamy, że ona jest w znaczącym stopniu polityczna, a biznesowo projekt się nie dopina - mówił Duda.

Jak zaznaczył, "Niemcy generalnie prowadzą spokojną politykę europejską, a Polska także jest zwolennikiem spokojnej polityki europejskiej".

"Jesteśmy także zwolennikami tego, żeby się przyglądać, jak Europa funkcjonuje i gdzie są jej bolączki, bo ich nie brakuje. Nie wszystkie kierunki dalszej drogi europejskiej, o których mówi się dzisiaj na forum PE, czy w instytucjach europejskich, są w moim przekonaniu słuszne" - powiedział prezydent.(PAP)

Tagi: kraj, dyplomacja, prezydent, pap, Andrzej Duda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-11-2016

ast226Następne ministerstwo dla swoich kolesi Misiewiczów zgodne z programem i Dudy ,,ojczyznę dojną daj nam Panie'', i doją jak szwedzkie dojarki … Czytaj całość

24-11-2016

westDużo masz tam jeszcze kolesiów panie Duda ??? A może tak jeszcze wymyśl kilka innych ministerstw - kumpli nigdy za dużo a będę wdzięczni razem z … Czytaj całość

24-11-2016

zxMisiewicze ustawili się w kolejce po koryta !!!!!!!!!!!!!!!

Rozwiń komentarze (121)