Notowania

inflacja w polsce
15.02.2011 14:16

Nowe dane o inflacji. Wzrost cen zaskoczył analityków

W styczniu inflacja w skali roku wyniosła 3,8 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(craftvision/iStockphoto)

W styczniu ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1,2 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca, natomiast w ujęciu rocznym inflacja wyniosła 3,8 proc., podał Główny Urząd Statystyczny. W grudniu inflacja roczna wyniosła 3,1 proc. rocznie.

W styczniu największy wzrost odnotowano w kategorii _ transport _ - o 7,2 proc. rocznie oraz _ mieszkanie _ - o 5,1 proc., w tym _ użytkowanie mieszkania i nośniki energii _ - o 6,1 proc. w skali roku.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 1,7 proc.. Więcej niż w grudniu ub. roku konsumenci płacili za drób, owoce, warzywa oraz cukier. Wzrosły ceny mąki, mięsa wołowego i wieprzowego, jaj, ryżu oraz ryb. Wyższe były także ceny mleka, masła i pieczywa. Podrożały również napoje bezalkoholowe, w tym najbardziej kawa, wody mineralne lub źródlane i soki, podał GUS.

_ Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w styczniu br. o 2,2 proc.. Podrożało użytkowanie mieszkania. Zanotowano wzrost opłat za usługi kanalizacyjne, wywóz nieczystości (śmieci), a także zaopatrywanie w wodę. Podniesiono opłaty za najem mieszkania. W styczniu br. wzrosły ceny nośników energii. Obowiązujące od stycznia br. nowe taryfy dla energii elektrycznej i usług dystrybucji wpłynęły na wzrost opłat za energię elektryczną. Podrożał także opał i energia cieplna. Więcej niż w grudniu ub. roku płacono za towary i usługi w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego _ - czytamy dalej w komunikacie. Mniej niż w grudniu 2010 roku konsumenci płacili za odzież i obuwie oraz łączność.

Czternastu uwzględnionych w ankiecie ISB ekonomistów oczekiwało, że wskaźnik wzrostu cen i usług konsumpcyjnych (CPI) wyniósł w styczniu 3,3 proc. rocznie. Prognozy oscylowały w wąskim przedziale między 3,1 proc. a 3,5 proc., przy średniej na poziomie 3,32 proc.. Resort gospodarki szacował styczniowy poziom wskaźnika inflacji na 3,1 proc.. Natomiast ministerstwo finansów od stycznia 2011 r. zrezygnowało z publikacji comiesięcznej prognozy wskaźnika CPI.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/117/t45173.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/podwyzki;w;2011;roku;sprawdz;czy;masz;szanse;na;lepsze;zarobki,225,0,768481.html) Podwyżki w 2011 roku. Sprawdź, czy masz szansę na lepsze zarobki Ekonomiści studzą zapał. Pensje urosną o około 4-5 proc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/72/t129096.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/krach;czeka;hiszpanie;jesli;tak;to;takze;polske,187,0,753595.html) Krach czeka Hiszpanię? Jeśli tak, to także Polskę! Rząd robi wszystko, żeby zmniejszyć naszą wiarygodność. Nie jesteśmy gotowi na kryzys w strefie euro.
Tagi: inflacja w polsce, inflacja, gospodarka, ceny, wiadomości, wiadmomości, kraj, najważniejsze, gospodarka polska, inflacja i bezrobocie
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz