Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowe Prawo lotnicze ma ułatwić zakładanie prywatnych firm

0
Podziel się:

Sejm uchwalił w czwartek Prawo lotnicze, przewidujące, że łatwiej niż obecnie będzie można zakładać prywatne firmy lotnicze zajmujące się przewozami i obsługą lotnisk.

Nowe Prawo lotnicze przewiduje m.in., że zwolnione z konieczności uzyskania koncesji na przewóz lotniczy będą podmioty, które wykonują takie przewozy samolotami o masie powyżej 10 ton, ale mające mniej niż 20 miejsc pasażerskich.

Koncesje, tam gdzie będą wymagane, będą wydawane na okres do 50 lat.

Poseł sprawozdawca Mirosław Styczeń (Prawo i Sprawiedliwość) przekonywał posłów do głosowania za przyjęciem nowej ustawy mówiąc, że wprowadzi ona nowe mechanizmy prawne sprzyjające rozwojowi gospodarczej strony lotnictwa, sprawi, że procedury administracyjne będą czytelniejsze i prostsze.

'Działalność lotnicza będzie koncesjonowana tylko w niezbędnym zakresie - chodzi o zarządzanie lotniskami i działalność linii lotniczych - natomiast znaczny jest zakres wydawania certyfikatów osobom i podmiotom działającym w usługach lotniczych, co ma na celu z jednej strony jasne ukształtowanie odpowiedzialności koncesjonariuszy, a z drugiej uproszczenie procedur' - mówił poseł.

Nowa ustawa przewiduje, że lotniska mogą być zakładane przez podmioty gospodarcze, organy administracji publicznej i stowarzyszenia.

Zarządzające lotniskami spółki prawa handlowego będą pobierać opłaty za korzystanie z lotniska. Przewidziano ponadto możliwość finansowania działalności lotnisk nie tylko z działalności lotniczej, ale i innej handlowej.

Uchwalona w czwartek ustawa Prawo lotnicze zmienia strukturę organizacyjną lotnictwa cywilnego. Obecnie działają niezależne dwie instytucje, obie podległe ministrowi transportu: Departament Lotnictwa Cywilnego (DLC) i Główny Inspektorat Lotnictwa Cywilnego (GILC).

Zgodnie z przyjętymi przez posłów zapisami powstać ma jedna instytucja - Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC), który będzie miał kompetencje DLC i GILC. ULC ma mieć status urzędu centralnego, a jego prezesa ma powoływać premier, na wniosek szefa resortu transportu.

Uchwalenie nowej ustawy było ponadto konieczne, aby dostosować prawo do wymogów stawianych przez Unię Europejską. Gdyby Sejm jej nie przyjął, mogłoby to doprowadzić do opóźnienia rokowań z UE.

W głosowaniu wzięło udział 401 posłów, za przyjęciem ustawy głosowało 242 posłów, przeciw było sześciu, a 153 wstrzymało się od głosu.

Uchwalone w czwartek Prawo lotnicze ma wejść w życie po trzech miesiącach od jego ogłoszenia. Obowiązująca jeszcze ustawa pochodzi z 1962 roku.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)