Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowe Prawo wodne rewolucją dla energetyki?

0
Podziel się:

Gawłowski poinformował, że nowe Prawo wodne wprowadzi w pełni do polskich przepisów unijną Ramową Dyrektywę Wodną.

Nowe Prawo wodne rewolucją dla energetyki?
(PAP/Tomasz Gzell)

Nowe Prawo wodne będzie rewolucją m.in. dla polskiej energetyki i rolnictwa - powiedział PAP wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski. Nowe przepisy wprowadzą m.in. obowiązkową opłatę dla przemysłu energetycznego za korzystanie z rzek.

Gawłowski poinformował, że nowe Prawo wodne wprowadzi w pełni do polskich przepisów unijną Ramową Dyrektywę Wodną, a także uporządkuje gospodarowanie wodami i zarządzanie infrastrukturą hydrotechniczną. Wiceminister zwrócił uwagę na kontrowersyjny dla przemysłu energetycznego art. 9 Dyrektywy. _ W skrócie mówi on o opłatach za wodę - każdy kto korzysta z wody musi za nią płacić _ - wyjaśnił.

_ - W Polsce opłaty od przedsiębiorców pobierane są za korzystanie ze środowiska i za korzystanie z wody. Te opłaty teraz płacą wszyscy, z wyjątkiem np. całej energetyki (...). Nie ma znaczenia, czy jest to energetyka konwencjonalna czy np. wodna. Każdy potrzebuje jej do własnych procesów technologicznych, więc ta opłata musi się pojawić _ - powiedział wiceminister.

Dodał, że wysokość tej opłaty na razie nie została jeszcze uzgodniona. _ - Mamy świadomość, że ta cena musi być wypracowana wspólnie z branżą. Moim zdaniem taka opłata mogłaby wynosić ułamek grosza od metra sześciennego wody, ale ostatnio sugerowano nam, że najbardziej sprawiedliwą byłaby opłata zależna od mocy wytwórczych _ - powiedział. Gawłowski ocenił, że uzależnienie opłaty od mocy miałoby szczególne znaczenie dla elektrowni wodnych, ponieważ ich efektywność zależy od przepływów wody.

_ Chodzi o wypracowanie najlepszego modelu. - Najwięksi gracze energetyczni już ponoszą takie opłaty. Są one jednak wynikiem umów, a nie nakazu ustawowego _ - podkreślił Gawłowski.

Dodał, że opłat nie unikną także rolnicy czy hodowcy ryb. _ - Każdy kto chce podlewać swoje pole i bierze tę wodę np. z rzeki, będzie musiał za nią zapłacić _ - zauważył.

Wiceminister poinformował, że opłaty zasilą budżety zarządów dorzecza Wisły i Odry, które mają powstać po wejściu ustawy w życie, oraz budżety Wojewódzkich Zarządów Melioracji i Urządzeń Wodnych. Instytucje te będą odpowiedzialne za utrzymanie infrastruktury hydrotechnicznej na ok 50 rzekach tzw. rządowych (głównych) i samorządowych (lokalnych).

Gawłowski poinformował, że założenia do ustawy są już po konsultacjach społecznych. Teraz mają trafić pod obrady Rady Ministrów. Wiceminister ocenił, że w optymistycznym wariancie gotowy projekt ustawy trafi do Sejmu pod koniec tego lub na początku przyszłego roku. Jego zdaniem nowe prawo mogłoby zacząć obowiązywać od początku 2015 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Intensywne spotkania rządowego zespołu - _ W tej chwili stoję na czele stałego zespołu w konstytucyjnym składzie pięciu-sześciu ministrów _- wyjaśnił Piechociński.
Rosja nie przepuści Ukrainie. Jest zbyt ważna Dla Rosji kluczowe jest zabezpieczenie najtańszych dróg transportu, które wiodą przez Ukrainę i dlatego stara się o kontrolę ukraińskiego systemu gazociągów tranzytowych.
Unia mówi o niższych cenach za energię Komisja Europejska ma zamiar wypracować bardziej systematyczne podejście do rodzimych źródeł energii, z punktu widzenia ich bezpiecznego i trwałego wykorzystania.
prawo
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)