Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowelizacja budżetu na 2013 rok. Projekt do komisji

0
Podziel się:

Głosowało 429 posłów. Wniosek poparło 194, 231 było przeciw, a czterech się wstrzymało.

Nowelizacja budżetu na 2013 rok. Projekt do komisji
(AGENCJA SE/EAST NEWS)

Projekt nowelizacji budżetu na 2013 rok, który ma powiększyć tegoroczny deficyt o około 16 miliardów złotych, do 51 miliardów 565 milionów złotych, trafił do dalszych prac w sejmowych komisjach.

Posłowie nie poparli wniosku opozycji o odrzucenie po pierwszym czytaniu projektu noweli. Głosowało 429 posłów; wniosek o odrzucenie poparło 194, 231 było przeciw, a czterech się wstrzymało.

W środę odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie projektu noweli. Jej powodem są niższe niż zakładano wpływy podatkowe w okresie styczeń-lipiec br. _ - Znaczne spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego spowodowało, że w omawianym okresie, w przypadku większości wpływów podatkowych (VAT, akcyza, CIT) zanotowano spadek w stosunku do analogicznego okresu 2012 r. Jedynie w przypadku podatku PIT zanotowano wzrost w stosunku do analogicznego okresu 2012 r. o 4,8 proc. _ - napisano w projekcie noweli.

W projekcie przyjęto, że po zmianach dochody budżetu państwa wyniosą 275 mld 729 mln 440 tys. zł, a wydatki - 327 mld 294 mln 440 tys. zł. W efekcie deficyt wyniesie 51 mld 565 mln zł.

Posłowie opowiedzieli się też przeciw wnioskowi o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu nowelizacji dotyczącej realizacji ustawy budżetowej. Za odrzuceniem wniosku głosowało 197, 231 było przeciwnych, a czterech wstrzymało się od głosu

Nowela ustawy okołobudżetowej dotyczy m.in. redukcji wydatków państwa na finansowanie potrzeb obronnych armii, czy zawieszenia waloryzowania w 2013 r. wydatków związanych z dofinansowaniem zadań w szkolnictwie wyższym". Zmiana ustawy okołobudżetowej przewiduje też zmianę w tym roku struktury źródeł finansowania projektów inwestycyjnych realizowanych przez PKP PLK SA.

Łącznie cięcia wydatków, jakie przewiduje rząd, mają wynieść 7 mld 656 mln 360 tys. zł i mają być rozłożone na poszczególne części budżetowe, czyli m.in.: ministerstwa, urzędy centralne, administrację wojewódzką, współfinansowanie projektów z udziałem środków unijnych, czy zmianę harmonogramu realizacji niektórych przedsięwzięć. Teraz nowelami zajmą się sejmowe komisje, m.in. finansów.

Czytaj więcej w Money.pl
"Nowelizacja budżetu to nie koniec świata" - _ Nowelizacja budżetów nie jest działaniem nieznanym w państwach. W Polsce już kilkakrotnie doświadczaliśmy tej operacji _ - uważa Jan Łopata z PSL.
PO wciąż ma większość w Sejmie? Czy po odejściu posła Godsona, projekt nowelizacji budżetu może przepaść w głosowaniu? - _ Nie ma takiej obawy _- uważa Ewa Kopacz.
PiS przeciwny, ale większość posłów zgodna Posłowie w dzisiejszym głosowaniu zdecydowali o poszerzeniu porządku obrad Sejmu o projekt nowelizacji tegorocznego budżetu. Sprzeciwiał się temu klub PiS.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)