Notowania

Nowy Krajowy System Poboru Opłat. Ma rozwiązać problem korków na autostradach

Obecny system jest niewydolny – przyznał podczas konferencji prasowej minister Andrzej Adamczyk. Za około dwa lata zastąpi go nowy - Krajowy System Poboru Opłat – poinformował.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WOJCIECH STROZYK/REPORTER)

Obecny system jest niewydolny – przyznał podczas konferencji prasowej minister Andrzej Adamczyk. Za około dwa lata zastąpi go nowy - Krajowy System Poboru Opłat – poinformował.

- Nowy Krajowy System Poboru Opłat ma powstać w dwadzieścia kilka miesięcy – zapewnił szef resortu transportu Andrzej Adamczyk podczas konferencji prasowej. Jak przekonywał, budowany system ma zwiększyć bezpieczeństwo na drogach i będzie oparty na najnowszych technologiach.

O nowych założeniach systemu mówił Jerzy Żurek z Inspekcji Transportu Drogowego. - Chcemy i planujemy, aby ten system był bardzo wygodny dla kierowców i rozwiązał problemy choćby z kolejkami na autostradach- mówił zaznaczył Żurek.

Darmowa komunikacja miejska w każdym polskim mieście? Dzięki elektromobilności:

Jak dodał, w nowym systemie ma być wykorzystywana zaawansowana analityka oraz wymagany przez unijne standardy system rejestracji obrazu.

- Dane będą zbierane, przechowywane i poddawane analizie. Posłużą między innymi np. do optymalizacji ruchu drogowego.

Krajowy System Poboru Opłat ma działać w oparciu o systemy satelitarne i cyfrowe obramowania, a nie jak obecny wykorzystujący rozwiązania radiowe.

Jak poinformował minister cyfryzacji Marek Zagórski, nowy system ma zapewnić nowocześniejsze, tańsze i bezpieczniejsze pobieranie opłat i niezakłócony wpływ środków do budżetu państwa.

Z kolei specjalna aplikacja na platformy smartfonowe ma ułatwić kierowcom rejestrację oraz płatności.

- Zakładamy, że system będzie posiadał kilkadziesiąt funkcjonalności. Będzie ułatwił monitorowanie ruchu i infrastruktury drogowej – dodał Żurek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: drogi w polsce, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-11-2018

JacaTylko winiety !!!

14-11-2018

PJNA może zamiast pleść androny przykleiliby do bramek urządzenia do płatności zbliżeniowej i już byłoby 2 razy szybciej na bramkach bez wielkich … Czytaj całość

14-11-2018

rychoJak znam zycie nastepna ekipa dobrych panow z lepszego sortu przygotowuje sie do chapniecia gigantycznego tortu.

Rozwiń komentarze (23)