Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Mikołajewska
|

Nowy sposób wybierania członków KRS. Prezydent proponuje zmiany

7
Podziel się:

- Ponieważ nie ma zgody na zmianę konstytucji, proponuję, by w wypadku, gdy nie uda się w Sejmie wybrać członków KRS większością 3/5 głosów, w kolejny etapie każdy poseł mógł głosować tylko na jednego kandydata - oświadczył prezydent Andrzej Duda.

Andrzej Duda proponuje nowy mechanizm wyboru członków KRS.
Andrzej Duda proponuje nowy mechanizm wyboru członków KRS. (Artur Barbarowski/Eastnews)

Wcześniej zaproponował, by w wypadku, gdyby Sejm nie wybrał członków KRS większością 3/5 głosów, wyboru dokonywał prezydent. Wymagałoby to zmiany konstytucji.

Duda zaznaczył, że w związku z tym, iż po konsultacjach z klubami parlamentarnymi okazało się, że zaproponowana przez niego zmiana w konstytucji, nie ma szans na uchwalenie, proponuje inne rozwiązanie dotyczące wyboru członków KRS.

Zobacz także: Prezydent przedstawił projekty ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym

- Jeżeli nie ma na to zgody w parlamencie, moja propozycja będzie taka, żeby w przypadku, jeżeli nie uda się wybrać (członków KRS) większością 3/5 głosów, głosowanie następowało w ten sposób, że jeden poseł ma jeden głos, tzn. każdy poseł może zagłosować tylko na jednego kandydata na sędziego do Krajowej Rady Sądownictwa - oświadczył Duda na konferencji prasowej, po spotkaniach z przedstawicielami klubów.

- 3/5 jako zasada, jako tryb podstawowy. W przypadku, gdyby nie udało się w terminie wybrać w ten sposób sędziów do KRS, będzie włączał się drugi tryb, taki, że każdy poseł ma jeden głos - tłumaczył prezydent.

kraj
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
Ewa55
6 lat temu
mogłeś zostać prezydentem jesteś posła asystentem
Ewa55
6 lat temu
Duda mogłeś zostać prezydentem jesteś posła asystentem !!
ERUDYTA
6 lat temu
Pan Prezydent i jego doradca zwyczajnie się ośmieszają -jako prawnicy.Legislacja to jak dobry poeta umiejący myśli przelać na papier,jasno przejrzyście i pięknie-trawestując " Każdy śpiewać może jeden lepiej drugi gorzej" -lecz od czasów Niemena jakaś POSUCHA i zostało "angolenie" o niczym artychów !!!
:)
6 lat temu
3 komentarze z takim tematem?! - wp, przeginacie!!!!
ja
6 lat temu
3/5 ... hmmm - a ile ma pis dziś?