Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
handel bronią
29.10.2006 10:41

Nowy lider handlu bronią

Rosja wyprzedziła USA w dostawie broni i sprzętu wojskowego do krajów rozwijających się.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP / EPA)

W roku ubiegłym Rosja zajęła miejsce Stanów Zjednoczonych, stając się głównym dostawcą broni i sprzętu wojskowego do państw rozwijających się - wynika z raportu przedstawionego Kongresowi USA. Fragmenty raportu przedstawia na swej stronie internetowej w niedzielę "New York Times".

Nowe porozumienia, zawarte w tej dziedzinie przez Rosję w zeszłym roku, obejmują m.in. szacowany na 700 mln dol. kontrakt na dostawy rakiet ziemia-powietrze dla Iranu czy ośmiu powietrznych tankowców do Chin.

Chiny i Indie płacą miliardy

Jak pisze "New York Times", wartość broni, sprzedanej państwom Trzeciego Świata w 2005 roku wzrosła do 30,2 miliarda dolarów - z 26,6 mld w 2004 roku. Do tej pory Stany Zjednoczone dominowały na tym rynku. Porozumienie rosyjsko-irańskie nie należy do największych - głównymi odbiorcami rosyjskiej broni są Chiny i Indie.

Stany Zjednoczone jednakże są szczególnie zaniepokojone pozyskaniem przez Iran nowoczesnego systemu obrony powietrznej. Podobnie - zaznacza dziennik - Waszyngton niepokoją dostawy rosyjskich powietrznych tankowców do Chin - oznaczać to może bowiem, iż chińskie samoloty bojowe będą mogły tankować paliwo w powietrzu i objąć swym zasięgiem większy obszar a w konsekwencji w razie kryzysu w Cieśninie Tajwańskiej, amerykańska marynarka wojenna będzie zmuszona do rozszerzenia strefy działania.

Francja druga, USA trzecie

W raporcie zatytułowanym "Transfery broni konwencjonalnej do państw rozwijających się", dostarczonym członkom amerykańskiego Kongresu, oceniono, że w 2005 roku rosyjskie kontrakty na sprzedaż broni miały łączną wartość 7 mld dol., wobec 5,4 mld w 2004 roku.

Na drugim miejscu znalazła się Francja, która sprzedała krajom Trzeciego Świata broń o wartości 6,3 mld dol. Trzecie miejsce zajęły Stany Zjednoczone, dostarczając tym państwom broń za 6,2 mld dol.

Głównym odbiorcą broni w 2005 roku okazały się Indie, które kupiły jej za 5,4 mld dol. Na drugim miejscu uplasowała się Arabia Saudyjska (3,4 mld dol.) a na trzecim - Chiny (2,8 mld dol.) - informuje na podstawie amerykańskiego raportu "New York Times".

Wartość ogółu transakcji dotyczących sprzedaży broni na świecie w 2005 roku wyniosła ogółem 44,2 miliarda dolarów - podaje dziennik.

Tagi: handel bronią, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz