Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowy rząd Kopacz. "Sawicki nie powinien dłużej być ministrem"

0
Podziel się:

Według SLD, nie potrafi zapewnić rolnikom wypłaty rekompensat za straty wywołane rosyjskim embargiem.

Nowy rząd Kopacz. "Sawicki nie powinien dłużej być ministrem"
(epp group/Flickr)

Politycy SLD przekonywali, że minister rolnictwa Marek Sawicki (PSL) nie powinien wejść w skład nowej ekipy rządowej, którą powoła Ewa Kopacz. Według Sojuszu, nie potrafi on zapewnić rolnikom wypłaty rekompensat za straty wywołane rosyjskim embargiem.

Komisja Europejska wczoraj wieczorem zawiesiła wsparcie dla producentów szybko psujących się owoców i warzyw, dotkniętych skutkami rosyjskiego embarga. W komunikacie KE poinformowała, że w przypadku niektórych produktów prośby o rekompensaty były _ nieproporcjonalne _, a wielkość produkcji, jakiej dotyczyły te wnioski, była o kilka razy większa niż cały średni roczny eksport Unii Europejskiej do Rosji.

KE nie wymienia z nazwy żadnego państwa. Jednak według unijnych źródeł wątpliwości budzą dane z Polski, skąd pochodzi 87 proc. wniosków o rekompensaty, dlatego Komisja poprosiła o weryfikację danych.

_ - Unia Europejska zabezpieczyła prawie 125 mln euro na pomoc rolnikom, którzy ucierpieli w wyniku embarga, które wprowadziła Rosja. Niestety, ta kwota nie może na razie zostać wypłacona, m.in. polskim producentom, dlatego, że polski minister Sawicki nie złożył właściwie wypełnionych wniosków - mówił na czwartkowym briefingu w Sejmie rzecznik SLD Dariusz Joński. - Domagamy się, aby pan Marek Sawicki został obłożony embargiem w ramach układu i nowego rządu. Naszym zdaniem nie powinien pełnić tej funkcji _.

Wsparł go inny poseł SLD Cezary Olejniczak. Według niego Sawicki rozbudził oczekiwania rolników, przekonując ich, że na pewno dostaną refundację z UE. Według niego problem strat dotyczy też rynku mleka i przetworów mlecznych.

Tuż przed briefingiem SLD Sawicki przekonywał w Sejmie dziennikarzy, że Polska zgłosiła do Brukseli zapotrzebowanie na rekompensaty dla rolników objętych rosyjskim embargiem o wartości 176 mln euro. Podkreślił, że wsparcie dla rolników z powodu strat związanych z rosyjskim embargiem dla wszystkich krajów UE na poziomie 125 mln euro to kwota zdecydowanie za mała. _ Polska w trzech meldunkach (...) złożyła zapotrzebowanie na kwotę 176 mln euro _ - powiedział.

Sawicki mówił, że rozmawiał wczoraj z komisarzem UE ds. rolnictwa Dacianem Ciolosem. Jak relacjonował Sawicki, przekazał komisarzowi, iż milion ton owoców i warzyw, które polscy producenci sprzedawali na rynek rosyjski, pozostaje teraz w naszym kraju. - _ Być może kolejny milion ton, które sprzedawaliśmy na rynek zachodni, europejski, w tym także produkty lokowane na rynku polskim, spotkały się z ograniczeniami związanymi ze znaczną obniżką cen _ - podkreślił.

Minister zapowiedział, że jeszcze dzisiaj wysłane zostanie kolejne pismo do Brukseli, bo - jak mówił - _ ten sposób działania wprowadza niepokój, dezorientację wśród polskich rolników _.

Czytaj więcej w Money.pl
Rostowski zazdrości stanowiska Bieńkowskiej - _ Ważne, żeby zazdrość nie była połączona z żółcią _ - żartował były wicepremier.
Schetyna zostanie ministrem? "To dobry kandydat" - _ Jest wystarczająco sprawnym i kompetentnym politykiem, aby objąć stanowisko ministra infrastruktury i rozwoju regionalnego _- uważa Rafał Grupiński, szef klubu PO.
Sikorski bezpieczny? "To zły moment na zmiany" To zły moment na zmianę szefa polskiej dyplomacji, m.in. dlatego, że na wschodzie jest bardzo trudna sytuacja międzynarodowa - ocenił Grzegorz Schetyna.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)