Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowy rząd na Ukrainie zostanie przedstawiony dzisiaj na Majdanie. Berkut rozwiązany

0
Podziel się:

Pełniący obowiązki ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow poinformował o podpisaniu rozkazu likwidacji oddziałów milicji specjalnego przeznaczenia.

Nowy rząd na Ukrainie zostanie przedstawiony dzisiaj na Majdanie. Berkut rozwiązany
(PAP/EPA)

Skład rządu zaufania narodowego Ukrainy zostanie ogłoszony w dzisiaj na wiecu na Majdanie Niepodległości w Kijowie, gdzie od listopada trwały protesty przeciwko ekipie odsuniętego od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza. Dzisiaj został także rozwiązany Berkut -

Aktualizacja 9:43

Pełniący obowiązki ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow poinformował w nocy o podpisaniu rozkazu likwidacji oddziałów milicji specjalnego przeznaczenia Berkut.

- _ Berkutu już nie ma. Podpisałem rozkaz nr 144 z dnia 25 lutego 2014 roku o likwidacji oddziałów specjalnych milicji bezpieczeństwa publicznego Berkut _ - oznajmił Awakow na swoim profilu na Facebooku. Szczegóły mają być przekazane na środowym briefingu p.o. szefa MSW.

Według mediów już wcześniej z kijowskiego pułku Berkutu zbiegło ponad 30 funkcjonariuszy. Gazeta _ Komsomolskaja Prawda na Ukrainie _ twierdzi, że chodzi o 35 berkutowców.

- _ Stało się nieszczęście. Chłopcy zabrali broń i uciekli. Faktycznie na Ukrainie pojawił się oddział partyzancki. Ci chłopcy mają przygotowanie zarówno fizyczne, jak i taktyczne _ - powiedział jeden z dowódców stołecznego Berkutu. Według niego pozostali funkcjonariusze próbują odnaleźć zbiegów.

Źródła w Berkucie twierdzą, że uciekinierzy pozbyli się telefonów; podjęto bezskuteczne próby skontaktowania się z nimi przez krewnych i przyjaciół. Emerytowany porucznik, który służył w Berkucie, Hennadij Kuczer uważa, że uciekinierzy _ pojawią się za kilka dni w Doniecku lub Sewastopolu _.

Oddziały milicji Berkut są oskarżane o śmierć ludzi podczas antyrządowych zamieszek w Kijowie.

Nowy rząd zaprezentują na Majdanie

Według przedstawicieli opozycyjnych dotychczas partii, które przejęły władzę w kraju po obaleniu stronnictwa Janukowycza, do nowej Rady Ministrów oprócz polityków wejdą także przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego, należący wraz z politykami niedawnej opozycji do tzw. Rady Majdanu.

_ Rada ukraińskiego zjednoczenia Majdan zaprasza wszystkich uczestników protestów i wszystkich rodaków na wiec, na którym wspólnie zostanie podjęta decyzja w sprawie składu nowego rządu _ - zawiadomiła wczoraj późnym wieczorem partia Batkiwszczyna uwolnionej w sobotę z więzienia byłej premier Julii Tymoszenko.

Po przeprowadzonej tego dnia naradzie Rady Majdanu postanowiono, że wysokie stanowiska w kilku ministerstwach w nowym rządzie przypadną działaczom uczestniczących w protestach organizacji społecznych.

- _ Proponujemy, by w każdym ministerstwie powołana była rada społeczna, a jej przewodniczący był co najmniej wiceministrem _ - oświadczył w imieniu partii UDAR boksera Witalija Kliczki deputowany tego ugrupowania Wałerij Packan.

Wcześniej wczoraj przewodniczący parlamentu i p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow ocenił, że parlament zatwierdzi skład nowego rządu do najbliższego czwartku.

Według nadchodzących wówczas z parlamentu nieoficjalnych informacji posłowie nie mogli porozumieć się przede wszystkim co do kandydatury premiera. Wcześniej zapowiadano, że rząd powstanie wczoraj.

W niedzielę wśród kandydatów na nowego premiera wymieniano: Julię Tymoszenko, szefa frakcji parlamentarnej jej partii Batkiwszczyna Arsenija Jaceniuka oraz byłego ministra spraw zagranicznych Petra Poroszenkę.

Tymoszenko oznajmiła następnie, że nie pretenduje na stanowisko szefowej rządu.

Poprzedni rząd Ukrainy, na którego czele stał premier Mykoła Azarow, podał się do dymisji miesiąc temu w związku z protestami wymierzonymi w ekipę prezydenta Janukowycza.

Po ucieczce Janukowycza z Kijowa stery w państwie przejęli jego dotychczasowi oponenci, a rozbita prezydencka Partia Regionów ogłosiła, że przechodzi do opozycji.

Obecnie Ukraina przygotowuje się do wcześniejszych wyborów prezydenckich, które wyznaczono na 25 maja.

Od tego, jak szybko zostanie powołany tzw. rząd zaufania narodowego, państwa zachodnie uzależniają udzielenie Ukrainie wsparcia finansowego na ratowanie jej przed bankructwem.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)