Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowy rząd, stare zadania. Ewa Kopacz jako premier

0
Podziel się:

Zagraniczne media piszą: -Żelazna dama polskiej polityki. Z kolei rodzimi politycy nie zostawiają złudzeń. Dyskusja o personaliach, zamiast o pomysłach.

Nowy rząd, stare zadania. Ewa Kopacz jako premier
(Andrzej Iwańczuk/Reporter)

Zagraniczne media piszą: Żelazna dama polskiej polityki. Z kolei polscy politycy nie zostawiają złudzeń. _ Mamy tylko dyskusję o personaliach, zamiast o konkretnych pomysłach. _ Jutro Ewa Kopacz otrzyma od prezydenta misję formowania rządu.

Nowy rząd, ale stara ekipa i stare wyzwania, którym trudno będzie podołać. Tak politycy opozycji oceniają sytuację gabinetu, który ma sformułować Ewa Kopacz.

Ryszard Czarnecki z PiS uważa, że dyskusja wokół rządu skupia się na personaliach, bo nic merytorycznego rząd nie ma do zaproponowania: _ Nie słyszymy co zrobić z katastrofą w służbie zdrowia, co zrobić aby setki Polaków nie wyjeżdżały z kraju, ani co zrobić z długiem publicznym czy z dziurą budżetową. O tym wszystkim się nie mówi, tylko operuje się nazwiskami - _mówił polityk.

Wanda Nowicka z Twojego Ruchu uważa, że jest za mało czasu na realizację obietnic premiera Tuska przez gabinet Ewy Kopacz._ - Przez najbliższe 3 miesiące rząd będzie musiał się nauczyć rządzić. Nawet jeśli będę ministrowie z tamtego rządu, to trzeba się zapoznać z dokumentami, tematami. Potem wreszcie rząd zabierze się do pracy, ale zaraz zaczną się wybory parlamentarne - _mówiła polityk.

Krzysztof Gawkowski z SLD też uważa, że po rządzie Ewy Kopacza nie można oczekiwać zbyt wiele, choć dużo jest do zrobienia. _ - To bardziej rząd techniczny niż perspektywiczny. Przede wszystkim powinien zająć się tym co zaniedbał Donald Tusk, czyli służbą zdrowia, bezpieczeństwem, polityką zagraniczną, wsparciem zwykłych ludzi. Mam nadzieję, że nie będzie to gabinet kierowany z tylnego siedzenia przez byłego premiera - _mówił Gawkowski.

Stanisław Żelichowski z PSL jest przekonany, że jako premier Ewa Kopacz znajdzie dobrych doradców:

_ Ma wszelkie dane, aby być dobrym premierem. To wszystko zależy od pani premier. Dylemat jest taki, że nikt nie jest omnibusem. Jeśli znajdzie sobie odpowiednich ekonomistów, prawników, to oni nie będą podejmowali za nią decyzję, ale pomogą wskazać granice w których ona może się poruszać. Czy będzie podejmowała właściwe decyzje, zależy od pani marszałek. _

Ewa Kopacz - żelazna dama u sterów rządu

_ Żelazna dama _, doskonała przedstawicielka klasy średniej - tak o kandydatce na premiera Ewie Kopacz pisze _ Corriere della Sera _. Włoski dziennik podkreśla, że _ wychodzi ona z cienia _ Donalda Tuska, wybranego na przewodniczącego Rady Europejskiej.

Gazeta nacisk kładzie na to, że Ewa Kopacz jest jedną z najbliższych i najwierniejszych współpracownic dotychczasowego premiera.

_ - To osoba uważana za zdeterminowaną i za sumiennego pracownika, nie liderka _ - ocenia się w artykule. Zwraca się w nim uwagę na to, że podczas gdy niemiecka prasa dokonuje _ odważnego _ porównania z kanclerz Angelą Merkel, _ domowi krytycy wypominają jej brak wizji i niezależności _.

Włoski dziennik ocenia, że w Polsce, _ lokomotywie Europy środkowo-wschodniej _, będącej na pierwszej linii kryzysu ukraińskiego i przed wyborami samorządowymi oraz parlamentarnymi trwa _ delikatna faza przejściowa _.

_ - Ewa Kopacz to kontynuacja _ - stwierdza gazeta. Wskazuje, że _ w przeciwieństwie do większości najważniejszych osób na scenie postkomunistycznej nie ma za sobą przeszłości działaczki Solidarności i nie ma związków, by przypisywać sobie założycielski mit nowej Polski _.

_ - Jest doskonałym wyrazem klasy średniej, powstałej na gruzach reżimu i będącej motorem odbudowy _ - ocenia _ Corriere della Sera _. Autorka tekstu _ Dzień Ewy, kobieta na czele Polski _ zauważa, że kandydatka na szefową rządu _ źle znosi odchylenia katolickiej ortodoksji _. Przypomina się zdarzenie z 2008 roku, gdy jako minister zdrowia _ rzuciła wyzwanie działaczom i instytucjom kościelnym _ wskazując szpital, w którym zgwałcona 14-latka mogła dokonać aborcji po odmowie jej przeprowadzenia w innych placówkach.

Z uznaniem gazeta przypomina, że w okresie międzynarodowego alarmu w związku z pojawieniem się wirusa H1N1 ówczesna minister zdrowia sprzeciwiła się masowemu zakupowi szczepionek przeciwko grypie, co uczyniły na przykład Włochy. Uznała je za _ zbędne _, a _ czas przyznał jej rację _ - podkreślono.

_ - Ewa należy do wspaniałej trójki _ w otoczeniu Donalda Tuska - dodaje _ Corriere della Sera _ - wymieniając obok niej prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz i dotychczasową wicepremier, przyszłą unijną komisarz Elżbietę Bieńkowską.

Rosnąca w siłę opozycja pod wodzą Jarosława Kaczyńskiego będzie od tej pory musiała stawić czoła _ damie z żelaza _ - konstatuje dziennik.

Ma szanse na ożywienie Platformy Obywatelskiej?

Ewa Kopacz, jako premier, ma szanse na ożywienie Platformy Obywatelskiej. Takiego zdania są analitycy brytyjskiego tygodnika _ The Economist _.

- _ Ewa Kopacz, jako premier, ma szanse na ożywienie Platformy Obywatelskiej. Takiego zdania są analitycy _brytyjskiego tygodnika _ The Economist _.

Ewa Kopacz będzie miała trudne zadanie, sugeruje _ The Economist _. Nie ma czaru osobistego Tuska; odchodzący premier wykorzystywał też charyzmę i brutalność, by kontrolować konkurencję. Poza tym, jak czytamy, w Platformie jest kilku wpływowych ludzi i podziały ideologiczne.

Z drugiej strony Kopacz była skuteczną minister zdrowia, a to stanowisko jest często grobem dla ambitnych polityków. Jej atutem jest - według gazety - także to, że Jarosław Kaczyński, należący do starego świata, w którym kobiety całuje się w rękę, często miał kłopoty z atakowaniem oponentów płci żeńskiej. Ewa Kopacz ma niewiele ponad rok, aby przed wyborami do parlamentu, spowodować ożywienie Platformy i ewentualnie poprowadzić ją do bezprecedensowego, trzeciego z rzędu zwycięstwa. - konkluduje _ The Economist _.

Czytaj więcej w Money.pl
Ewa Kopacz jutro u prezydenta. Zmiany w rządzie Prezydent oficjalnie powierzy jej misję tworzenia rządu. Jakich zmian w resortach możemy się spodziewać?
Kto w nowym rządzie? Ewa Kopacz komentuje W piątek rano prezydent Bronisław Komorowski ustali harmonogram powoływania nowego gabinetu.
Zobacz, których obietnic z expose nie spełnił Donald Tusk Premier zdążył wprowadzić tylko 55,5 procent zapowiedzi. Money.pl podsumowuje rządy szefa PO.
Ewa Kopacz oficjalnym kandydatem na premiera Bronisław Komorowski: _ Rekomendacja nie jest dla mnie wiążąca _.
Schetyna powalczy o fotel nowego szefa PO? Działacze PO nie wykluczają, że do takich wyborów dojdzie, ale raczej nie stanie się to w najbliższej przyszłości.
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)