Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowy rząd we Włoszech. Połowa tek dla kobiet

0
Podziel się:

Desygnowany na premiera Włoch Matteo Renzi poinformował dziś prezydenta Giorgio Napolitano o utworzeniu rządu. Połowę jego składu stanowić będą kobiety.

Nowy rząd we Włoszech. Połowa tek dla kobiet
(PAP/EPA)

39-letni Renzi to najmłodszy premier w historii kraju i obecnie w całej Unii Europejskiej.

Rząd z 16 ministrami utworzą te same ugrupowania, które były w poprzednim gabinecie Enrico Letty: centrolewicowa Partia Demokratyczna, której liderem jest Renzi, a także Nowa Centroprawica, czyli formacja powstała po rozpadzie wielkiego bloku Silvio Berlusconiego.

W rządzie pozostało kilku ministrów z gabinetu Letty, wśród nich przywódca Nowej Centroprawicy Angelino Alfano, który dalej będzie ministrem spraw wewnętrznych, ale już nie wicepremierem, jak wcześniej. Szefową dyplomacji została 40-letnia Federica Mogherini.

Ministrem gospodarki i finansów będzie profesor ekonomii Pier Carlo Padoan, zastępca sekretarza generalnego i główny ekonomista OECD, prezes włoskiego Instytutu Statystycznego Istat, który w przeszłości miał wykłady w Polsce. Ministrem obrony została Roberta Pinotti, dotychczasowa wiceminister w tym resorcie.

Renzi został desygnowany na premiera w poniedziałek, kilka dni po dymisji premiera Letty. Ustąpił on ze stanowiska w wyniku utraty zaufania ze strony kierownictwa Partii Demokratycznej, krytykującego go za powolność we wprowadzaniu reform w kraju.

Zaprzysiężenie gabinetu odbędzie się w sobotę przed południem - poinformowano po 2,5-godzinnym spotkaniu prezydenta Napolitano z Renzim. Głosowanie w parlamencie nad wotum zaufania zaplanowano na początek przyszłego tygodnia.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)