Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowy rząd Włoch tworzą sami eksperci

0
Podziel się:

Gabinet Mario Montiego jeszcze dziś zostanie zaprzysiężony. Zobacz, co go wiąże z Watykanem.

Nowy rząd Włoch tworzą sami eksperci
(PAP/EPA)

**Mario Monti stanął na czele 63. rządu w historii Republiki Włoskiej. Dziś przedstawił skład gabinetu, w którym zachował dla siebie stanowisko ministra finansów i ekonomii. Jest to rząd ekspertów.

Mario Monti spotkał się z dziennikarzami w Pałacu Prezydenckim po zakończeniu dwugodzinnej rozmowy z szefem państwa Giorgio Napolitano. W nowym gabinecie nie ma polityków; są wyłącznie eksperci. Premier wyjaśnił: _ podczas konsultacji doszedłem do wniosku, że nieobecność polityków w rządzie ułatwi mu pracę, usunie trudności _.

Rząd określany jest mianem gabinetu ekspertów lub technicznego czy prezydenckiego, ze względu na to, że powstał z inicjatywy głowy państwa.

Ministrem spraw zagranicznych został dotychczasowy ambasador Włoch w USA Giulio Terzi. Ministrem obrony narodowej będzie admirał Giampaolo Di Paola, do tej pory przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO. W chwili ogłoszenia nominacji dla niego przebywał w Kabulu.

Szefową MSW została Anna Maria Cancellieri. Ministrem sprawiedliwości jest Paola Severino, pierwsza kobieta na tym stanowisku we włoskim rządzie. Szefem resortu rozwoju gospodarczego, infrastruktury i transportu będzie Corrado Passera, który dotychczas kierował jednym z największych włoskich banków. Resortem kultury pokieruje Lorenzo Ornaghi, reaktor katolickiego uniwersytetu w Mediolanie. Na stanowisko ministra rolnictwa powołany został Mario Catania.

Dużym wydarzeniem jest wejście do rządu najbardziej znanego działacza katolickiego, założyciela rzymskiej Wspólnoty świętego Idziego Andrei Riccardiego, bardzo blisko związanego z Watykanem. Jako minister bez teki Riccardi będzie odpowiedzialny za współpracę z zagranicą.

Wizyta Montiego w Pałacu Prezydenckim i przedstawienie składu gabinetu formalnie zakończyły krótki kryzys rządowy we Włoszech, do jakiego doszło w sobotę wraz z dymisją premiera Silvio Berlusconiego po utracie większości przez jego koalicję.

Rząd Montiego zostanie zaprzysiężony dziś o godzinie 17. Gabinet ma zapewnione poparcie największych sił w parlamencie. Głosowania w obu izbach nad wotum zaufania powinny odbyć się w najbliższych dniach.

więcej na temat nowego rządu Włoch w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/169/t189353.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/mario;monti;nowym;premierem;wloch,152,0,965784.html) Znamy nazwisko nowego premiera Włoch To 68-letniemu ekonomiście powierzono misję tworzenia rządu. Od momentu otwarcia giełdy liczyć się będzie każda godzina.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t190319.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/monti;pociagnal;wall;street;w;gore,237,0,967405.html) To on zdecydował o nastrojach inwestorów Nowy włoski premier daje nadzieję na rozwiązanie włoskiego kryzysu. Czyżby inwestorzy zaczęli w to wierzyć?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/110/t190318.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/nowy;premier;wloch;nie;zgadza;sie;na;rzad;tymczasowy;chce;rzadzic;do;2013;roku,156,0,966556.html) Nowy premier nie chce rządu tymczasowego Desygnowany na premiera Mario Monti zaapelował, po pierwszym dniu konsultacji w sprawie powołania nowego rządu, o poparcie dla niego ze strony ugrupowań politycznych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)