Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Maciej Czujko
|

Nowy sposób na emerytury. Trzymamy kciuki za Tuska

0
Podziel się:

O odwróconej hipotece pisze Maciej Czujko.

Nowy sposób na emerytury. Trzymamy kciuki za Tuska

Rząd szykuje ustawę o odwróconej hipotece. Ma ona dwa cele. Po pierwsze - zapewnić młodym utracjuszom spokojną konsumpcję dóbr odziedziczonych po pracowitych albo sprytnych rodzicach. Po drugie, służy ratowaniu polskiego systemu ubezpieczeń społecznych, który za kilkadziesiąt lat zapewne nie będzie w stanie obsłużyć wszystkich emerytów.

Zgodnie z nowym prawem, bez względu na wiek, Polak będzie mógł podpisać umowę z bankiem, według której zostanie mu udzielony kredyt pod zastaw jego nieruchomości. Co miesiąc właściciel będzie dostawał określoną sumę, a gdy umrze, mieszkanie - w którym żył do śmierci - przejmie bank. No chyba, że spadkobiercy spłacą pożyczoną zmarłemu sumę.

Będzie to więc dogodny sposób, by dzieci bogatych rodziców, które nie dzielą z nimi aspiracji biznesowych, mogły dożyć sędziwego wieku bez kiwnięcia palcem. Za majątek rodziców dostaną od banku dożywotnią rentę i z niej opłacą swoje zachcianki.

Czytaj więcej w Money.pl [ ( http://static1.money.pl/i/h/6/m200454.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/odwrocony;kredyt;hipoteczny;uchroni;przed;bieda,128,0,1000832.html) *Na starość nie będzie za co żyć? Rozwiązanie * Wicepremier Waldemar Pawlak chce poszerzyć ustawę proponowaną przez Ministerstwo Finansów.

W ten sposób będą mogły poratować się również rodziny, które mają coś nieruchomego na własność, a ledwo wiążą koniec z końcem - takich nie brakuje. Przede wszystkim z takiego rozwiązania będą mogli jednak skorzystać ludzie, którzy wchodzą w wiek emerytalny i będą podpisywać z bankami umowy na krótszy okres. Dostaną wtedy więcej pieniędzy, a fundusze te wykorzystają na utrzymanie.

Takie rozwiązanie ma też wymiar społeczny. Rząd nie tylko daje ludziom sposób na dodatkowe przychody na chudej emeryturze, ale pośrednio zachęca ich dzieci do troski o rodziców. Dobry obyczaj opiekowania się tymi, którzy poświęcili nam swoją młodość i wiele nerwów, podpiera bowiem korzyściami finansowymi. Ci, którzy wahają się, czy zatroszczyć się o starzejących rodzicieli, będą musieli to zrobić, jeśli liczą na spadek. Inaczej mama i tata poproszą o troskę bank.

Znów okazuje się, że nasz premier, Donald Tusk, ma na uwadze tylko dobro obywateli - co zresztą ciągle powtarza w telewizji. Jest dla nas taki dobry, że już teraz trzymamy kciuki, by i on na starość dostał taki kredyt. A co tam, kredyt i jeszcze 20 złotych z MOPS-u!

Czytaj więcej o emeryturach w Polsce
Reforma mundurówek.Rozmowy do 6 czerwca Michał Boni chce jak najszybciej przeprowadzić zmiany w systemie emerytalnym. Jednak nie wszystkie pomysły podobają się związkowcom.
Balcerowicz: Trzeba wydłużyć wiek emerytalny - _ Robią to kraje bogatsze niż Polska _ - mówi ekonomista.
Bunt senatora PO przeciwko zmianom w OFE Klimowicz: Jest mi przykro, że proponowane przez Platformę zmiany są niekorzystne. Rzucił partyjną legitymację.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)