Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

O czym należy pamiętać, gdy sprzedaje się samochód

0
Podziel się:

Sprzedaż samochodu powinna być udokumentowana umową kupna-sprzedaży, spisaną przez zainteresowane strony. Muszą się w niej znaleźć data oraz miejsce zawarcia. Od tych danych uzależnione są terminy, w których należy przeprowadzić procedurę rejestracji w urzędzie skarbowym, wydziale komunikacji oraz firmie ubezpieczeniowej.

Na sprzedającym spoczywa obowiązek zgłoszenia sprzedaży samochodu w wydziale komunikacji odpowiedniego urzędu. Zabezpieczy to sprzedającego przed ewentualnymi roszczeniami, gdyby nowy właściciel przyczynił się do kolizji samochodowej lub został ukarany mandatem, prowadząc pojazd zarejestrowany jeszcze na poprzedniego właściciela.

Zgodnie z ustawą, sprzedający ma 30 dni na poinformowanie ubezpieczyciela o dokonanej transakcji i przekazanie danych osobowych nowego właściciela. Do tego czasu będzie on solidarnie, wraz z nabywcą auta, odpowiedzialny za pokrycie należnej składki ubezpieczeniowej.

Szkody powstałe po dniu sprzedaży samochodu nie obciążają już sprzedającego. Jednak w sytuacji, gdy szkodę taką wyrządzi nowy właściciel pojazdu, zanim sprzedający poinformuje zakład ubezpieczeń o zbyciu samochodu, szkoda ta zostanie automatycznie przypisana do polisy sprzedającego. W takim wypadku, to sprzedający jest zobowiązany do udokumentowania, że w chwili wyrządzenia szkody nie był już właścicielem samochodu.

Umowa ubezpieczenia OC przechodzi na nabywcę pojazdu. Oznacza to, że obowiązuje do końca okresu, na który została zawarta. Nabywca może jednak złożyć wypowiedzenie tej umowy w okresie do 30 dni od daty zakupu pojazdu. Jeśli zawrze umowę z innym towarzystwem ubezpieczeniowym, bez wypowiedzenia dotychczas obowiązującej umowy, będzie miał dwa równoległe ubezpieczenia.

Jeśli sprzedający chce uzyskać zwrot części opłaconej przez siebie składki OC (za niewykorzystany okres) musi doprecyzować ten fakt w umowie kupna-sprzedaży. W takiej sytuacji możliwe są dwa rozwiązania. W pierwszym - sprzedający może doliczyć część składki do ceny samochodu - pod warunkiem jednak, że kupujący będzie zainteresowany kontynuowaniem polisy do końca jej ważności. Jeśli nie - sprzedający powinien uzyskać od kupującego pisemne wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC.

Wypowiedzenie, sporządzone jako odrębny dokument, powinno być podpisane także przez sprzedającego i dostarczone do zakładu ubezpieczeń w przeciągu 30 dnia od daty sprzedaży samochodu. Po przekroczeniu tego terminu lub w przypadku niedostarczenia wypowiedzenia, sprzedający nie odzyska części składki, ponieważ polisa z mocy prawa zostanie przepisana na nowego właściciela pojazdu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)